Pieszo po niemieckim Görlitz
W niedzielę 2 października sekcja Turystyki Rekreacyjnej BOG-TUR wybrała się na wycieczkę do Görlitz.
Miejscowość jest przedzielona Nysą Łużycką – rzeką graniczną między Polską a Niemcami. Większa część miejscowości znajduje się po stronie niemieckiej.
Pierwszy nasz cel to szczyt Landeskrone, górujący nad miastem, do którego podnóża dojechaliśmy tramwajem. Trasę rozpoczęliśmy łagodnym wejściem od strony południowej. Im wyżej się wspinaliśmy tym widoki były co raz bardziej fascynujące. Można było zauważyć pierwsze oznaki jesieni – drzewa błyszczały złoto czerwonym kolorem, a w powietrzu czuć było prawdziwe babie lato. Wejście na wieżę, nie sprawiło nam większej trudności. Wysiłek wynagrodziły nam widoki, które rozpościerały się na pasma górskie Karkonoszy, Gór Izerskich. Można było nawet dostrzec czeską górę Guślarz.
Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną do centrum miasta. Kolejny cel to zwiedzanie Bożego Grobu. Całą grupą przeszliśmy uliczkami między dwoma rynkami starego miasta do Muzeum Śląskiego. Jest to najstarszy, niemiecki dom mieszczański pochodzący z renesansu. Wewnątrz mogliśmy poznać historię Śląska.
W centrum miasta znajduje się ratusz z 60 metrową wieżą, która oferuje widok panoramy miasta. Na ścianie ratusza znajduje się ciekawy zegar astronomiczny. Kościół farny św. Piotra i Pawła swoim potężnych dachem i dwiema strzelistymi wieżami króluje nad miastem oraz nad brzegiem Nysy Łużyckiej. Wewnątrz znajdują się słynne organy słoneczne Eugenio Caspariniego, które potrafią naśladować głosy ptaków. W samym Görlitz jest jeszcze wiele ciekawych miejsc, które zostawiliśmy sobie na kolejne wycieczki.
Relacja: Barbara Otrociuk
Zdęcia: Małgorzata Przezak-Goćko
Najnowsze aktualności
Baby boom w zagrodzie wiejskie...
Kategoria: Ciekawostki, Zagranica,
Informacja Powiatowego Urzędy...
Podsumowanie projektu „A...
Kategoria: Społeczeństwo,
Uwaga! Zużyte tekstylia ̵...
Kategoria: Ekologia, Komunikaty, Ochrona środowiska, Polecane,
Pancerniki – „Zwierzę Rok...
Kategoria: Ciekawostki, Ekologia, Zagranica,