PEC – Nowa taryfa, minimalne podwyżki
Szanowni Państwo, Klienci PEC S.A.,
nawet o 70 % podrożało w ostatnich miesiącach paliwo opałowe, węgiel podrożał o około 50 % podobnie jak olej opałowy. Mieszkańcy Bogatyni także zapłacą nieco więcej. Ale nie tak dużo jak można by się spodziewać. Ciepło miejskie pójdzie w górę o ok. 10%.
To w ślad za inflacją i innymi niezależnymi czynnikami ten wzrost odczuwają już wszyscy, którzy zimą korzystają z tradycyjnych źródeł ciepła. Średni wzrost cen energii cieplnej dla odbiorców ciepła miejskiego kształtuje się na poziomie:
– Grupa A – wzrost ok. 7,2 %,
– Grupa B – wzrost ok. 12%.
Nowe taryfy zatwierdził Urzędu Regulacji Energetyki, który z jednej strony bada sytuację Spółki, a z drugiej analizuje koszty, które będę musieli ponieść odbiorcy. W tym celu Spółka PEC S.A. musi przedstawić do URE wszelką dokumentację potwierdzającą przychody i koszty kwalifikowane, które są składową wielkości taryfy.
Zadaniem Zarządu PEC S.A. jest tak skalkulować taryfę dla ciepła, aby nadmiernie nie obciążać finansowo swoich odbiorców, a jednocześnie posiadać środki na bieżącą działalność w celu utrzymania w technicznej sprawności sieci ciepłowniczej. Tak niewielki wzrost za energię cieplną w skali kraju osiągnięty został poprzez szereg działań podjętych przez służby PEC S.A. mających na celu minimalizację strat przesyłowych.
Do najważniejszych należą:
– kompleksowa wymiana umów,
– regulacja przepływów zgodnie z umową,
– kontrola stanu technicznego węzłów cieplnych i egzekwowanie ich prawidłowego działania,
– częściowa modernizacja sieci napowietrznej.
Warto dodać, że Zarząd PEC S.A. podejmuje działania w celu pozyskania zewnętrznych środków na modernizację napowietrznej sieci ciepłowniczej co zagwarantuje bezpieczeństwo w zasilaniu energią cieplną mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia i przyczyni się do zmniejszenia strat przesyłowych, które mają ogromny wpływ na wysokość taryfy za energię cieplną. Należy tu wyraźnie podkreślić, że koszt energii cieplnej z PEC S.A. jest bardzo konkurencyjny cenowo w stosunku do tradycyjnego sposobu ogrzewania; przyczynia się do lepszego komfortu życia w związku z bezpieczeństwem domowników, niemal całkowitym brakiem obsługi, likwidacją niskiej emisji spalin.
Taryfikowaniu przez Urząd Regulacji Energetyki podlega każde przedsiębiorstwo energetyczne, dlatego też cena za energię cieplną dostarczaną przez te zakłady jest najbardziej stabilna i przewidywalna, a wspomniany Urząd Regulacji Energetyki dba sumiennie by odbiorca końcowy nie ponosił wyższych kosztów za energię niż koszty jej wytworzenia i dystrybucji oraz niezbędnych środków na utrzymanie sieci w dobrym stanie technicznym.
Zarząd PEC S.A. informuje, że:
– zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. od dnia 1 stycznia 2022 r. stawka podatku za energię cieplną zostaje obniżona z 23% VAT do 8% VAT która już jest odczuwalna na fakturze wystawionej w lutym za miesiąc styczeń,
– oraz dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej Ustawą z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzono w okresie od 1 lutego 2022r. do 31 lipca 2022 r. obniżoną do wysokości 5% stawkę VAT na sprzedaż energii cieplnej.
Oznacza to, że mimo wzrostu cen energii cieplnej Indywidualny Odbiorca końcowy za tą samą ilość energii pobranej zapłaci mniej niż w 2021 r.
Najnowsze aktualności
Sylwester przed Sylwestrem...
Kategoria: Kultura, Okolicznościowe,
II Jarmark Noworoczny...
Kategoria: Miasto, Okolicznościowe,
Bogatynia biegnie tropem wilcz...
Kategoria: Historia, Sport i rekreacja,
Ostrzeżenie nr 4 – Oblo...
Kategoria: Ostrzeżenia,
Odwiedź Zoo Görlitz w Trzech...
Kategoria: Ciekawostki, Zagranica,