Obowiązkowe testy dla pracowników przygranicznych

Covid-19 | Najważniejsze wiadomości | Polecane | Zagranica |
Data publikacji: 18 stycznia 2021

Drodzy mieszkańcy, pracownicy przygraniczni!
Publikujemy materiał prasowy przesłany dziś do Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni bezpośrednio z kancelarii Premiera Saksonii Michaela Kretschmera, dotyczący sytuacji pracowników przygranicznych.


Obowiązkowe testy dla pracowników przygranicznych od dnia 18 stycznia 2021 r.

Saksonia pokrywa część kosztów testów antygenowych

W celu dalszej ochrony pracowników i firm, które nie mogą przełączyć się do biur domowych, przed Koronawirusem, Saksonia wprowadza regularny obowiązek przeprowadzania testów dla pracowników przygranicznych z obszarów z podwyższonym ryzykiem. Rozporządzenie przewiduje, że osoby te muszą raz w tygodniu przechodzić test na infekcję. Rozporządzenie to będzie miało zastosowanie do pracowników przygranicznych od poniedziałku 18 stycznia 2021 r. Ma to na celu szybsze wykrycie i zatrzymanie zakażeń.

Testy antygenowe są wystarczające do tego celu i mogą być przeprowadzane np. u lekarzy zakładowych, w samoorganizacji u lokalnych lekarzy ogólnych i specjalistów, u prywatnych dostawców testów, jak i u niektórych aptek.

Przegląd wszystkich gabinetów lekarskich znajduje się na stronie internetowej Saksońskiego Stowarzyszenia Lekarzy Ustawowych Ubezpieczeń Zdrowotnych: https://www.kvs-sachsen.de/aktuell/corona-virus/test-und-schwerpunktpraxen/

W Vogtlandkreis znajduje się również centrum testowe: An der Musikhalle 16, 08258 Markneukirchen, otwarte w poniedziałek 13-17 (ctz-mkn@rettzv-sws.de, 0151/8021736) oraz centrum testowe w Auerbach: Friedrich-Ebert-Straße 21a, 08209 Auerbach, otwarte w poniedziałek 9-17 (ctz-ae@rettzv-sws.de, 03741/457288).

Możliwe jest również szkolenie pracowników, którzy mogą przeprowadzać testy antygenowe w firmie. Kursy są (online) oferowane przez Bildungswerk des Deutschen Roten Kreuzes (DRK).

Uznane zostaną również testy z Polski i Czech. Obywatele Czech z czeskim ubezpieczeniem zdrowotnym mogą się tam raz w tygodniu poddać szybkiemu testowi za darmo.

Rząd Saksonii uzgodnił, że kraj związkowy również częściowo przejmie koszty za testy w wysokości 10€ za test.

Wsparcie to będzie przyznane wszystkim sektorom i będzie udzielane jako zwrot stałej kwoty za przeprowadzone i udowodnione testy. Finansowane będą również testy pracowników wyjeżdżających z Saksonii. Wnioski mogą być miesięcznie składane w Saksońskiej Dyrekcji Krajowej (Landesdirektion Sachsen)

SMWA uzupełnia wytyczne dotyczące wsparcia systemowo ważnych firm w formie przejęcia kosztów zakwarterowania pracowników przygranicznych z Czech i Polski z 26 listopada 2020 (Pendlerförderung).

Ze względu na dużą ilość zapytań z różnych perspektyw zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami na stronie: https://www.coronavirus.sachsen.de/informationen-fuer-einreisende-nach-sachsen-7298.html verweisen.

Podstawa

Grupa dotkniętych liczy szacunkowo 25 tys. osób (około 9000 pracowników z Czech i 10000 z Polski, którzy są objęci ubezpieczeniem społecznym. Pracownicy z Saksonii dojeżdżający do państw sąsiednich nie są rejestrowani).

Infomacja dolączona do artykułu podsumowuje punkty testowania istotne dla bezpieczeństwa pracy. Informacje dotyczące niezbędnego sprzętu ochronnego, wyposażenia stanowiska pracy i bezpiecznego usuwania odpadów z szybkich testów są zgodne z poleceniami ABAS (Ausschuss für Biologische Arbeitsstoffe) w kwestii „Arbeitsschutzmaßnahmen bei Probenahme und Diagnostik von SARS-CoV-2« 6/2020“. Załączona informacja uzupełnia te zalecenia o podstawę prawną i odpowiednie przepisy techniczne. Celem jest osobom organizującym i przeprowadzającym testy szybkie wprowadzenie do tematów związanych z bezpieczeństwem pracy.

Informacje dla pracowników przygranicznych

Kto musi być testowany?
Pracownicy przygraniczni podlegają obowiązkowi kwarantanny od 18.01.2021, tak jak wszystkie osoby, które wjeżdżają do Saksonii z obszaru podwyższonego ryzyka. Obowiązek kwarantanny nie ma jednak zastosowania, jeżeli osoby te przechodzą raz w tygodniu test na Koronawirusa. Jeśli pracownicy przygraniczni zabierają ze sobą dzieci, które chodzą do przedszkola w Saksonii, dzieci nie muszą być badane.

Jak często trzeba przeprowadzać test?
Pracownicy przygraniczni dojeżdżający do pracy muszą się przynajmniej raz w tygodniu poddać testowi na Koronawirusa.

Co dotyczy pracowników przygranicznych, którzy pracują w szpitalach lub domach opieki?
Pracownicy ci są uprawnieni do przeprowadzania testów zgodnie z federalnymi przepisami dotyczącymi testów. Powinny oni być testowani przez pracodawcę co najmniej dwa razy w tygodniu (§ 7 ust. 4 zdanie 2 Saksońskiego Rozporządzenia o Ochronie przed Koronawirusem).

W którym dniu musi odbyć się test?
Nie ma żadnego obowiązku na dany dzień. Sensowne będzie przeprowadzenie testu przed rozpoczęciem pracy, np. na początku tygodnia.

Czy wystarczy test antygenowy, czy musi to być test PCR?
W zasadzie dopuszczalne są procedury testowe wymienione przez Instytut Roberta Kocha (RKI). Obejmują one testy antygenowe i testy PCR. Test antygenowy (tzw. szybki test) jest wystarczający do przeprowadzenia obowiązkowych testów.

Czy wynik badania musi być zgłoszony, a jeśli tak, to gdzie?
Pozytywny wynik testu musi zostać zgłoszony. Należy go zgłosić w miejscowym urzędzie zdrowia. Pozytywny wynik testu antygenowego powinien być potwierdzony przez test PCR w własnym interesie. W przypadku pozytywnego wyniku testu osoba badana i członkowie jej gospodarstwa domowego muszą natychmiast przejść kwarantannę.

Jakie zaświadczenie należy mieć przy sobie?
Jeżeli przeprowadzono test PCR, wynik testu musi być noszony przy sobie. Jeśli przeprowadzono test antygenowy, jego wynik musi być udokumentowany. Dokumentacja musi zawierać następujące informacje: Nazwisko osoby testowanej, adres, data urodzenia, wskazanie stanowiska testującego i data testu. Do dokumentacji można użyć następującego szablonu: https://www.coronavirus.sachsen.de/download/sms-Bescheinigung-ueber-das-Vorliegen-eines-positiven-oder-negativen-Antigentests-zum-Nachweis-des-SARS-CoV-2-Virus.pdf

Gdzie lub u kogo można nabyć testy antygenowe?
Testy można uzyskać w lokalnych aptekach lub online od pracowników służby zdrowia (np. od lekarza zakładowego lub sprawdzalnej osoby wyznaczonej przez lekarza zakładowego).

Ile kosztuje test?
Ceny różnią się w zależności od aktualnej sytuacji rynkowej. Na dzień dzisiejszy cena zamówienia wynosi kilka euro.

Kto może przeprowadzić test?
Test antygenowy powinien być wykonywany przez lekarzy lub personel służby zdrowia albo przez osoby, które odbyły szkolenie fachowe. Wymagane jest wcześniejsze szkolenie w prawidłowym wykonaniu pobierania próbek i stosowania testów. Ponadto, osoba przeprowadzająca badanie musi zostać poinstruowana w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakie środki bezpieczeństwa pracy są niezbędne przy pobieraniu próbek?
Personel musi nosić środki ochrony osobistej podczas wykonywania prób (karta informacyjna o bezpieczeństwie pracy: https://www.arbeitsschutz.sachsen.de/4397.htm ):
– co najmniej maski FFP2 lub porównywalne respiratory,
– rękawice,
– fartuchy ochronne i okulary ochronne lub wizjery.

Czy są możliwości odbycia szkolenia, aby móc przeprowadzić testy?
Oddział krajowy Niemieckiego Czerwonego Krzyża oferuje szkolenia. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://drk-bildungswerk-sachsen.de/fort-weiterbildung/schulungsprogramm-sars-cov-2/online-schulung-durchfuehrung-antigen-schnelltest.html

Aktualny koszt: 10 euro (dane z 12 stycznia 2021 r.)

Gdzie można przeprowadzić test?
– u lekarzy firmowych/zakładowych
– w ramach własnej organizacji u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty
– u prywatnych dostawców testów
– w niektórych aptekach (jeśli oferowane są testy)
– na przykład w Gemeinsames Testzentrum Apotheke und Gemeinde Ellefeld (Vogtland): https://www.ellefeld.de/buergerservice/aktuelle-meldungen/560- onlinetermine-schnelltest.html
– wszystkie punkty można znaleźć na stronie KV Sachsen: https://www.kvs-sachsen.de/aktuell/corona-virus/test-undschwerpunktpraxen/
– od 11.01.2021 w powiecie Vogtland:

Centrum testowe Markneukirchen (Testzentrum Markneukirchen)
An der Musikhalle 16, 08258 Markneukirchen
E-Mail: ctz-mkn@rettzv-sws.de,
Tel.: 0151 8021734
Godziny otwarcia: Po – Pi 13:00 – 17:00

Centrum testowe Auersbach (Testzentrum Auersbach)
Friedrich-Ebert-Straße 21a, 08209 Auerbach
E-Mail: ctz-ae@rettzv-sws.de
Tel.: 03741 457 288
Godziny otwarcia: Po-Pi 09:00 – 12:00

Testowanie w Polsce
Również testy przeprowadzone w Polsce będą uznane.

– Oferta na polskiej granicy

Dyrekcja szpitala KCM Clinic S.A. Jelenia Góra

– Oferta współpracy w zakresie regularnego przeprowadzania testów na Covid-19 dla polskich pracowników z Saksonii w centrum testowym.

Kontakt:
Dr. med. Monika Mikulicz-Pasler, MD, PhD
Prezes Zarządu
KCM Clinic S.A.
Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
tel: +48 75 64 52 009
+48 507 107 790
e-mail: monika.pasler@kcmclinic.pl

Kto ponosi koszty szybkich testów przeprowadzonych w Niemczech?
W przypadku, gdy pracodawca zapłaci za test lub zaoferuje możliwość zrobienia testu w zakładzie pracy na własne koszt, otrzyma od Saksonii wsparcie w wysokości 10€ za każdy przeprowadzony test. Finansowanie zaoferowane będzie w formie zwrotu kosztów, tzn. testy muszą najpierw zostać przeprowadzone. Wnioski o zwrot kosztów razem z dowodem o przeprowadzeniu testów mogą zostać złożone najwcześniej cztery tygodnie po wejściu rozporządzenia w życie (18.01.2021) w Saksońskiej Dyrekcji Krajowej (Landesdirektion Sachsen). Formularze zostaną opublikowane z dużym wyprzedzeniem.
Jeżeli nie jest możliwe poniesienie kosztów, pracownik musi testować się na własny koszt, niezależnie od tego czy test został przeprowadzony w lub poza Saksonią.

Co się stanie, jeśli ktoś nie podda się testowaniu?
Pracownicy przygraniczni są zwolnieni z kwarantanny tylko jeśli spełniają obowiązek przeprowadzenia testu. Nie poddają się testowi, muszą odbyć kwarantannę. Jeśli tego nie zrobią, naruszają oni obowiązek kwarantanny. Takie naruszenie może być ścigane jako wykroczenie administracyjne i karane grzywną w wysokości co najmniej 500€.

Stan: 13.01.2021

Najnowsze aktualności

Świadczenie ratownicze dla Pa...

20 grudnia br. w bogatyńskim urzędzie Pan S...

Kategoria: Gmina, Społeczeństwo,

20 grudnia 2024
Czytaj więcej

Spotkanie opłatkowe w Opolnie...

W czwartek, 19 grudnia, mieszkańcy Opolna Zd...

Kategoria: Okolicznościowe,

20 grudnia 2024
Czytaj więcej

Betlejemskie Światło Pokoju ...

„Kochaj czynem” – to przesłanie tegoro...

Kategoria: Okolicznościowe,

20 grudnia 2024
Czytaj więcej

Spotkanie opłatkowe Stowarzys...

17 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Byłych...

Kategoria: Okolicznościowe,

19 grudnia 2024
Czytaj więcej

Świąteczne paczki dla podopi...

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to m...

Kategoria: Pomoc społeczna,

19 grudnia 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności