Narodowy Dzień Zwycięstwa

Historia | Okolicznościowe |
Data publikacji: 8 maja 2025

8 maja obchodzimy 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jednocześnie zostało zniesione Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, nazywane Dniem Zwycięstwa, obchodzone 9 maja zgodnie z dekretem komunistycznych władz z 1945 r.

II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22.43 czasu środkowo-europejskiego w dzielnicy Karlshorst w Berlinie. Akt wszedł w życie o 23.01 i wtedy nastąpiło przerwanie działań wojennych. Dzień wcześniej, 7 maja 1945 r., w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych gen. Dwighta Eisenhowera w Reims we Francji, podpisano pierwszą kapitulację nazwaną później wstępnym protokołem kapitulacyjnym.

Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal toczyły się jednak walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 r. zakończyła ostatecznie II wojnę światową. Uczestniczyły w niej 72 państwa, w ciągu 6 lat zginęło, według niektórych szacunków, ponad 75 mln osób. Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym około 3 mln pochodzenia żydowskiego. Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, Afryce Północnej, a od końca 1943 r. również na froncie wschodnim.

W lipcu i sierpniu 1945 r. w Poczdamie przywódcy Stanów Zjednoczonych, ZSSR i Wielkiej Brytanii ustalili zasady polityki wobec Niemiec. Kapitulacja położyła kres rządom niemieckiej narodowo-socjalistycznej ideologii. W wyniku ustaleń poczdamskich Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, a na odzyskanie niepodległości musiała czekać aż do 1989 r.

Pamiętajmy w tym dniu o żołnierzach wszystkich armii alianckich i Polakach – żołnierzach, uczestnikach ruchu oporu, członkach Polskiego Państwa Podziemnego, ludności cywilnej – ofiarach II wojny światowej.

Polska była jedynym krajem okupowanym przez III Rzeszę, w którym nie utworzono kolaboracyjnych struktur władz państwowych, politycznych i wojskowych, istniał zaś największy i najsilniejszy ruch oporu w Europie, z ewenementem na skalę światową – Polskim Państwem Podziemnym i jego konspiracyjnymi siłami zbrojnymi – Armią Krajową. Polska była też jednym z nielicznych krajów okupowanej Europy, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci, a pomimo tego to Polaków jest najwięcej wśród osób, którym przyznano odznaczenie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za ratowanie Żydów.

Podjęty w tych niezwykle trudnych warunkach wojenny wysiłek żołnierza i społeczeństwa polskiego w znaczący sposób przyczynił się do pokonania III Rzeszy. Rozgromienie Niemiec nie zwróciło jednak Polakom wolności. Jałtańska umowa wielkich mocarstw pozostawiła Polskę w sowieckiej strefie wpływów i odebrała Polakom prawo suwerennego decydowania o własnym losie. Polacy nie poddali się i wywalczyli rzeczywistą niepodległość po 1989 r.

źródło: senat.gov.pl

Najnowsze aktualności

Ostrzeżenie nr 33 – Prz...

Obszar: województwo dolnośląskie powiat zg...

Kategoria: Ostrzeżenia,

8 maja 2025
Czytaj więcej

Dotacje z zakresu ochrony śro...

Ruszyły dotacje z zakresu ochrony środowisk...

Kategoria: Ekologia, Ochrona środowiska,

8 maja 2025
Czytaj więcej

Międzyszkolna Liga Strzelecka...

We wtorek 6 maja trening strzelecki przeprowa...

Kategoria: Oświata, Sport i rekreacja,

8 maja 2025
Czytaj więcej

Wsparcie dla pszczelarzy Dolne...

W 2025 roku Samorząd Województwa Dolnoślą...

Kategoria: Ochrona środowiska,

8 maja 2025
Czytaj więcej

Ceramiczne domy przysłupowe...

6 maja 2025 r. w Bogatyńskim Ośrodku Kultur...

Kategoria: Domy przysłupowe, Oświata, Współpraca transgraniczna,

8 maja 2025
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności