Narodowe czytanie 2022

Kultura |
Data publikacji: 20 czerwca 2022

„Narodowe czytanie” to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Podczas najbliższej edycji – w 2022 r. zapraszamy do wspólnego czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO WYPEŁNIENIA >>

Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.

W 2016 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą.

Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Od początku trwania akcji, zgodnie ze specyfiką realizacji tego przedsięwzięcia, w przypadku dłuższych utworów powieściowych Kancelaria Prezydenta RP zamawia u wybitnych znawców literatury adaptację lektury.

Adaptacja powstaje przede wszystkim na potrzeby warszawskiej odsłony akcji w Ogrodzie Saskim, a także z myślą o jej wykorzystaniu przez organizatorów z całej Polski i zagranicy, w celu umożliwienia przeprowadzenia Narodowego Czytania w ciągu jednego dnia. Podczas trwania akcji tekst adaptacji ma wyłącznie charakter towarzyszący oraz pomocniczy.

List Prezydenta RP

źródło: prezydent.pl

Najnowsze aktualności

Bliźnięta pandy czerwonej ur...

W Zoo Görlitz-Zgorzelec na świat przyszły ...

Kategoria: Ciekawostki, Współpraca transgraniczna,

1 lipca 2025
Czytaj więcej

Wakacje w świetlicy...

Nie masz pomysłu, co robić w wakacje Przyjd...

Kategoria: Gmina, Pomoc społeczna, Społeczeństwo,

1 lipca 2025
Czytaj więcej

Zmiana ostrzeżenia meteorolog...

Zjawisko: upał Stopień zagrożenia: 2 W...

Kategoria: Ostrzeżenia,

1 lipca 2025
Czytaj więcej

Absolutorium dla burmistrza Wo...

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła ...

Kategoria: Samorząd, Urząd,

1 lipca 2025
Czytaj więcej

Wakacje z Energią 2025...

Za nami niezapomniane „Wakacje z Energią...

Kategoria: Gmina, Okolicznościowe, Społeczeństwo, Sport i rekreacja,

1 lipca 2025
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności