Komunikat Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

Bezpieczeństwo | Ekologia | Ochrona środowiska | Ostrzeżenia | Zdrowie |
Data publikacji: 15 maja 2023

W związku z pozyskanymi informacjami o pojawieniu się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, w tym również w powiatach sąsiadującego województwa opolskiego, ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków tzw. „ptasiej grypy” (HPAI) wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu apeluje o zgłaszanie do właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii albo do najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej lub do Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego, Policji – przypadków zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków, zwłaszcza padłych ptaków wodnych (np. bernikla białolica, gęś gęgawa, świstun, łabędź niemy, krzyżówka, mewy) oraz drapieżników (np. myszołów zwyczajny), a także masowych padnięć innych ptaków – niezwłocznie po ich zaobserwowaniu.

Działanie to jest istotne ze względu na to, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa „ptasiej grypy” są zarażone dzikie ptaki, które w związku z wiosenną migracją na tereny lęgowe mogą w najbliższym okresie masowo pojawiać się w różnych rejonach województwa dolnośląskiego, a zwłaszcza w rejonach większych zbiorników wodnych, dolin rzecznych lub stawów hodowlanych, których większość objęta jest ochroną prawną, jako tzw. ptasie obszary Natura 2000 (Stawy Milickie, Stawy Przemkowskie, Zbiornik Mietkowski, Łęgi Odrzańskie) lub/i rezerwaty przyrody (m.in. „Stawy Milickie”, „Stawy Przemkowskie”). Uzyskane informacje mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby.

Apelujemy przy tym, aby bez istotnego powodu nie wchodzić na tereny grupowania się migrujących ptaków i miejsc ich lęgów.

Regionalny Dyrektor Ochrony
Środowiska we Wrocławiu
Wojciech Rejman

Najnowsze aktualności

22-26 listopada – Dni Ho...

Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK wszy...

Kategoria: Okolicznościowe, Zdrowie,

22 listopada 2025
Czytaj więcej

Zakończenie projektu partycyp...

Trialog na Trójstyku: Wspólne kształtowani...

Kategoria: Współpraca transgraniczna,

21 listopada 2025
Czytaj więcej

Młodzieżowa Olimpiada Ekolog...

W dniu wczorajszym (20.11) w Szkole Podstawow...

Kategoria: Oświata, Sport i rekreacja,

21 listopada 2025
Czytaj więcej

Zakończenie projektu „Lokal...

29 października odbyły się ostatnie warszt...

Kategoria: Oświata, Współpraca transgraniczna,

21 listopada 2025
Czytaj więcej

Wieczornica Patriotyczna w Sie...

19 listopada br. w Sieniawce odbyła się III...

Kategoria: Integracja, Okolicznościowe,

21 listopada 2025
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności