Gmina Bogatynia otrzymała dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą „Podróże z klasą”

Oświata | Turystyka |
Data publikacji: 18 września 2024

Gmina Bogatynia otrzymała dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą „Podróże z klasą”. Środki finansowe przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych dla klas I-III oraz IV-VIII.

Dofinansowaniem objęta została Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni.
Kwota otrzymanego dofinansowania wyniosła: 64 960 zł.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadania obejmującego przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych. Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki, stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Poniżej przedstawiamy informację z pierwszej z dwóch wycieczek, które zrealizowane będą w ramach programu „Podróże z klasą”.
#podróżezklasą



Klasa 3a ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni miała wielkie szczęście, gdyż jako pierwsza w szkole w tym roku wyjechała na wycieczkę . I to jaką! Trzydniową! Do Kotliny Kłodzkiej. W ramach projektu MEiN „Podróże z klasą”.

Po ostatnich uściskach z rodzicami na pożegnanie i kilku słowach od pań dyrektor Agnieszki Drewniackiej i Anety Dziubarczyk, które życzyły wszystkim wspaniałej zabawy i niezwykłych wrażeń, uczniowie wyruszyli w drogę do Kotliny Kłodzkiej wraz ze swoją ukochaną wychowawczynią panią Pauliną oraz panią Katarzyną i panią Sylwią.
Już pierwszego dnia uczestnicy wycieczki w kilka godzin zwiedzili prawie cały świat: Włochy i krzywą wieżę w Pizie, USA i Statuę Wolności, Paryż, gdzie stanęli pod wieżą Eiffle’a, Niemcy i Muzeum Zwinger w Dreźnie, ciekawe miejsca w Polsce i egzotyczne krainy. A wszystko dzięki odwiedzinom w niesamowitym Eurolandzie w Kłodzku.

Kolejne dni obfitowały również w moc wrażeń i emocji. Młodzi podróżnicy stali się „więźniami labiryntu” podczas pokonywania tuneli w Twierdzy Kłodzkiej. Było to zadanie tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Klasa 3a wraz z opiekunkami zgodnie twierdzi, że kto nie przeszedł tunelu krasnala, nie wie, co znaczy Twierdza Kłodzka.
W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój czerpali papier, na którym może zapisane zostaną ich tajemnice, wiersze lub powstaną ciekawe ilustracje.
Poznali historię wynalezienia i produkcji papieru. Dowiedzieli się, jak cenny i drogi był to kiedyś materiał. Ogromne poruszenie wśród nich wzbudziła między innymi informacja, że papier tworzyć można z odchodów niektórych zwierząt – np. słoni – tzw. „papier słoniowy” lub kangurów. Wiedzieliście o tym ?

W Kopalni Złota w Złotym Stoku wędrowcy poznali charakter pracy poszukiwaczy złota i górników. Okazało się, że poszukiwanie złota, to nie taka „złota robota” jak im się wydawało. Wielką frajdą było przepłynięcie łodzią podziemną sztolni Gertruda. Podczas zwiedzania kopalni swoim poczuciem humoru, ogromną wiedzą i zabawnymi rymowankami zaczarował ich pan przewodnik, który według nich zasłużył na złoty medal. Zdradził im tajniki alchemii i powstawania ARSZENIKU. Na koniec pokazał im podziemny wodospad , do którego dojechali podziemną kolejką. Nie obyło się bez odwiedzin w mennicy, gdzie uczniowie mogli obejrzeć wybijanie złotych monet i tworzenie sztabek złota.

Młodzi podróżnicy znaleźli się również na Szlaku Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju, w Czermnej. Mieli okazję posłuchać, obserwować a nawet popracować w takich zawodach jak mleczarz, piekarz, kuśnierz, garncarz, kowal, szewc, tkaczka, praczka, bednarz i in. Wspólnie ubili masło, posmarowali nim pyszny wiejski chleb upieczony w prawdziwym piecu chlebowym, po czym schrupali go z przyjemnością. Przemierzywszy szlak, dotarli do pracowni garncarza, który na ich oczach ulepił piękny wazon. Zdradził im również, jak wygląda krok po kroku wypalanie garnków glinianych. To była bardzo ciekawa lekcja.

Choć pogoda nie zawsze sprzyjała młodym wędrowcom z Czwórki wszyscy oni jednogłośnie przyznali, że był to wspaniały czas intensywnej nauki, ale przede wszystkim świetnej zabawy i budowania pięknych klasowych przyjaźni. „Podróże z klasą” zapadną klasie 3a na długo w pamięci i sercach.

Najnowsze aktualności

Wystawa prac trzecioklasistów...

Podczas XXII Krajoznawczego Sejmikowania Trze...

Kategoria: Kultura, Oświata, Turystyka, Urząd,

28 listopada 2024
Czytaj więcej

Magiczny czas w Zoo Görlitz &...

Świąteczna magia zawitała do görlitzkiego...

Kategoria: Ciekawostki, Ekologia, Zagranica,

28 listopada 2024
Czytaj więcej

Przetarg na sprzedaż nierucho...

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia ogłasza I...

Kategoria: Komunikaty,

28 listopada 2024
Czytaj więcej

Niezwykłe Mikołajki 3 w BOK!...

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę a...

Kategoria: Polecane,

28 listopada 2024
Czytaj więcej

3 warsztaty domów przysłupow...

Wczoraj (27.11) kolejni uczniowie wzięli udz...

Kategoria: Domy przysłupowe, Oświata,

28 listopada 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności