Dzień Otwartych Domów Przysłupowych w Bogatyni

Domy przysłupowe | Kultura | Stowarzyszenia | Turystyka |
Data publikacji: 27 maja 2024

26 maja otworzyły się dla zwiedzających zabytkowe domy przysłupowe. Na pograniczu polsko-czesko-niemieckim właściciele udostępnili w sumie 180 obiektów. W gminie Bogatynia można było obejrzeć 16 z nich. Dla mieszkańców i turystów przygotowano również wydarzenia towarzyszące.

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych odbywa się co roku w ostatnią niedzielę maja. Jest to doskonała okazja, żeby zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców unikatowość architektury przysłupowej, charakterystycznej dla tego regionu. W tym roku po polskiej stronie udostępniono do zwiedzania 46 obiektów na terenie siedmiu powiatów. Z gminy Bogatynia zgłoszone do zwiedzania zostały domy przy: Alei Żytawskiej 17, 18, 24, 30, 32 i 33, placu Bohaterów Warszawy 4, ul. 1 Maja 1,5,8, ul. Armii Krajowej 13, ul. Kościuszki 114 – Dom Chlebowy, ul. Słowackiego 7, ul. Górskiej 3 w Jasnej Górze „U Alchemika” oraz w Działoszynie nr 167 – „Kuźnia”.

Jako dodatkowe atrakcje tematyczne tego dnia organizatorzy przygotowali: objazdową wycieczkę i zwiedzanie domów przysłupowych m.in. w Hirschfelde, Obercunnersdorf i Ebersbach, rajd rowerowy do Kuźni w Działoszynie ze Stowarzyszeniem Sekcja Turystyki Rekreacyjnej Bog-Tur oraz spacer po Bogatyni szlakiem domów przysłupowych, po których oprowadzał Rafał Mazurkiewicz – Przewodnik Sudecki. Zainteresowani zwiedzaniem udostępnionych obiektów przyjechali do Bogatyni m.in. z Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Bielska-Białej, czy bliższego Görlitz.

Kulminacyjnym punktem Dnia Otwartych Domów Przysłupowych w Bogatyni był festyn na skwerze przy Alei Żytawskiej. Tutaj przybyłych mieszkańców i turystów przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, który również od rana uczestniczył w zwiedzaniu zabytkowych obiektów.

Na scenie wystąpiły bogatyńskie zespoły: Zespół Wokalno-Instrumentalny Klubu Nauczycielskiego „Izis”, Zespół Ludowy „Rozmaryn”, Zespół Ludowy „Działoszynianie” oraz, po raz pierwszy w Bogatyni, Zespół THE POSTMAN Beatlesi z Polkowic – najpopularniejszy w Polsce coverband The Beatles.

Dla zmęczonych zwiedzaniem, gospodynie KGW z Sieniawki, Bratkowa, Działoszyna i Markocic oferowały swoje wypieki i sycące potrawy na gorąco.

Ponadto Bogatyńskie Stowarzyszenie Pielęgniarek „Złoty Czepek” prezentowało stoisko profilaktyki zdrowia, zachęcając do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Z kolei w galerii na skwerze można było porozmawiać z bogatyńskim artystą Sławomirem „Reggie” Zamożnym, autorem m.in. cyklu obrazów „Chałupy Łużyckie” oraz architektem Adamem Cebulą i Krzysztofem Kurkiem – Kierownikiem Jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Z zainteresowaniem spotkała się również wystawa przedstawiająca reprodukcje rysunków i obrazów istniejących oraz „wymazanych z krajobrazu” domów przysłupowych z Bogatyni, Opolna Zdroju, Zatonia czy Wigancic Żytawskich autorstwa Franciszka Grendy, Piotra Grendy, architekta Adama Cebuli oraz artysty Dariusza Godawy – z zawodu plastyka i konserwatora architektury, tworzącego barwne zapisy miejsc wartych ocalenia w pamięci, w wyjątkowych w swojej różnorodność formach i technikach malarsko-rzemieślniczych.

Dla pasjonatów domów przysłupowych przygotowano także pamiątkowe, wydane specjalnie na ten dzień, kartki pocztowe oraz arkusze modeli domów przysłupowych o różnych stopniach trudności.

Niedzielne wydarzenie dopełniła prezentacja ręcznie wykonanych drewnianych domów łużyckich, pełniących funkcję wieszaków przygotowania przez Antona Sierova we współpracy z bogatyńską stolarnią Cedr.

Organizatorem Dnia Otwartych Domów Przysłupowych w Bogatyni był Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni.

Współorganizacja: Bogatyński Ośrodek Kultury, Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni, Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., OSP Bogatynia, Straż Miejska w Bogatyni, Stowarzyszenie Dom Kołodzieja.

Najnowsze aktualności

Wakacje z energią – kon...

Specjalnie dla fanów muzyki disco polo Bo...

Kategoria: Polecane,

17 czerwca 2024
Czytaj więcej

Sesja Rady Miejskiej – 2...

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 m...

Kategoria: Komunikaty, Samorząd,

17 czerwca 2024
Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE Nr 44 – Bur...

Obszar: województwo dolnośląskie powiat zg...

Kategoria: Ostrzeżenia,

17 czerwca 2024
Czytaj więcej

Gekon Williamsa w niebezpiecze...

Niesamowicie ubarwione gekony błękitno-kar...

Kategoria: Ciekawostki, Ekologia, Zagranica,

17 czerwca 2024
Czytaj więcej

Zorganizuj staż w swojej firm...

· Bez obciążenia finansowego · Możliw...

Kategoria: Praca,

17 czerwca 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności