Dofinansowanie do budynków wielorodzinnych
Dolny Śląsk jest województwem o największym skupieniu budownictwa wielorodzinnego w stosunku do pozostałych regionów kraju. Większość tych budynków jest ogrzewana przestarzałymi źródłami ciepła. Ta forma zabudowy powoduje, że szczególnie potrzebne są tu inwestycje w ekologiczne źródła ciepła.
Dolnośląskie dotacje przewidziano na wymianę starych kotłów i pieców na paliwo stałe na efektywne źródła ciepła. Dotacje przeznaczone mogą być również na modernizację instalacji CO i CWU, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, mikroinstalację fotowoltaiczną, dokumentację projektową, audyt energetyczny i ekspertyzy.
Kto może zostać beneficjentem?
Beneficjentami programu w podstawowym poziomie dofinansowania mogą zostać osoby fizyczne o rocznym dochodzie nieprzekraczającym 100 tys. zł, będące właścicielami lub współwłaścicielami lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym od 3 do 20 lokali mieszkalnych. W tym przypadku intensywność dofinansowania kosztów kwalifikowanych wynosi od 30% do nawet 45% kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju realizowanego przedsięwzięcia. Dotacja wyniesie:
Dla podwyższonego poziomu dofinansowania (tak jak w programie „Czyste Powietrze” konieczne będzie zaświadczenie z gminy o dochodach) będą to odpowiednio dotacje w wysokości do: 30, 25 i 10 tys. zł, maksymalnie do 60% kosztów kwalifikowanych wykonanego przedsięwzięcia. Beneficjentami pilotażu mogą zostać również wspólnoty mieszkaniowe w budynku wielorodzinnym od 3 do 20 lokali. W tym przypadku nie będzie występować kryterium dochodowe.
Dla mieszkańców gmin graniczących z Republiką Czeską dotacje będą odpowiednio wyższe o dziesięć punktów procentowych.
Warto przypomnieć, że warunki dolnośląskiego pilotażu zakładają, że jeśli w budynku/lokalu mieszkalnym prowadzona jest działalność gospodarcza, to dotacja będzie pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na jej prowadzenie (jeśli powierzchnia przeznaczona dla działalności gospodarczej przekracza 30% – przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do dofinansowania), a jeśli budynek/lokal mieszkalny wyposażony jest w inne źródło ciepła niż na paliwo stałe lub źródło na paliwo stałe spełniające wymagania minimum klasy 5 normy EN 303-5, wówczas dotacja możliwa jest tylko na docieplenie lub wymianę stolarki okiennej/drzwiowej oraz zakup i montaż wentylacji. Przyszli beneficjenci powinni też wiedzieć, że po zakończeniu przedsięwzięcia w budynku/lokalu mieszkalnym nie mogą być użytkowane źródła ciepła na paliwo stałe o klasie niższej niż 5, ponadto wszystkie źródła ciepła muszą spełniać docelowe wymagania uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Link do dokumentów programowych <kliknij>
Informacje o programie „Czyste Powietrze” można uzyskać w Punkcie Konsultacyjnym programu „Czyste powietrze”, mieszczącym się w budynku Biblioteki Publicznej w Bogatyni przy ul. Żołnierzy II Armii WP 2g (pok. 15), telefon: 722 029 600, e-mail: czyste.powietrze@bogatynia.pl
Najnowsze aktualności
Świadczenie ratownicze dla Pa...
Kategoria: Gmina, Społeczeństwo,
Spotkanie opłatkowe w Opolnie...
Kategoria: Okolicznościowe,
Betlejemskie Światło Pokoju ...
Kategoria: Okolicznościowe,
Spotkanie opłatkowe Stowarzys...
Kategoria: Okolicznościowe,
Świąteczne paczki dla podopi...
Kategoria: Pomoc społeczna,