Części samochodowe to nie odpad komunalny
Każdy właściciel samochodu starannie dba o użyteczność swojego pojazdu. Z biegiem czasu wszystkie części się jednak zużywają, dlatego zachodzi konieczność ich utylizacji. Tutaj pojawia się problem: gdzie je wyrzucić? Jak gospodarować odpadami, by było to bezpieczne dla człowieka, jak i środowiska?
Okazuje się, że nie można ich wyrzucić do śmietnika ponieważ elementy samochodów wycofanych z użytku oraz zużyte części aut nie stanowią odpadu komunalnego. Takie części powinny zostać dostarczone przez mieszkańca do stacji demontażu pojazdów lub innych punktów uprawnionych do ich zbiórki. Części samochodowych nie należy wyrzucać do śmieci, ponieważ nie są biodegradowalne, co oznacza, że nie rozkładają się samodzielnie a ponadto zawierają szereg szkodliwych i toksycznych dla środowiska substancji. W związku z tym samodzielna utylizacja, w tym również wyrzucanie zużytych elementów auta do kosza jest nieekologiczne, a jednocześnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Tak naprawdę zatruwa powietrze, wodę i glebę. Elementy wyposażenia samochodów wycofanych z eksploatacji, mogą być wymontowywane tylko przez licencjonowane stacje demontażu. Pojęcie stacji demontażu definiuje ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, według której jest to zakład prowadzący przetwarzanie, w tym demontaż obejmujący następujące czynności: usunięcie z pojazdów wycofanych z eksploatacji elementów i substancji niebezpiecznych, w tym płynów, wymontowanie z pojazdów wycofanych z eksploatacji przedmiotów wyposażenia i części nadających się do ponownego użycia, wymontowanie z pojazdów wycofanych z eksploatacji elementów nadających się do odzysku lub recyklingu. Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu powinien zapewniać bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi przetwarzanie pojazdów wycofanych z eksploatacji i powstających z nich odpadów.
Demontaż aut poza stacjami demontażu niesie za sobą poważne konsekwencje prawne.
Zgodnie z 53a ust. 1 ustawy z 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji każdy, kto poza stacją demontażu wymontowuje z pojazdów wycofanych z eksploatacji przedmioty wyposażenia lub części nadające się do ponownego użycia, podlega karze pieniężnej od 15 000 zł do 500 000 tys. zł.
Uwaga!
Na terenie miasta i gminy Bogatynia części samochodowe nie są odbierane bezpośrednio z nieruchomości w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nie są również przyjmowane w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych PSZOK, ponieważ nie jest to odpad komunalny. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zorganizowania odbioru wskazanych odpadów we własnym zakresie, korzystając z usług firm działających na zasadach komercyjnych (stacje demontażu aut lub punkty zbierania pojazdów).
Wyjątkiem są opony samochodowe – opony można samodzielnie dostarczyć do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w ilości nieprzekraczającej 30 kg na osobę na rok.
WARTO WIEDZIEĆ:
Wykaz przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu oraz punkty zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji na terenie województwa dolnośląskiego prowadzi marszałek województwa. Wykaz przedsiębiorców prowadzących najbliżej zlokalizowane stacje demontażu:
Firma „VERNAL”
Konrad Wróblewski
Radgoszcz 42
59-800 Lubań
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe
DAR-POL Dariusz Stępień
Siekierczyn 266a
59-818 Siekierczyn
Edward Formicki
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe
„JOY” Edward Formicki
ul. Batorego 2a
59-930 Pieńsk
Najnowsze aktualności
Pancerniki – „Zwierzę Rok...
Kategoria: Ciekawostki, Ekologia, Zagranica,
Mamy pierwszy Bogatyński Prod...
Kategoria: Domy przysłupowe, Produkt lokalny,
Sesja Rady Miejskiej – 2...
Kategoria: Komunikaty, Samorząd,
Harmonogram odbioru odpadów n...
Kategoria: Komunikaty, Ochrona środowiska,
Gminne Kolędowanie w Posadzie...
Kategoria: Gmina, Okolicznościowe,