Bezpieczna praca w rolnictwie – właściwa eksploatacja maszyn
Maszyny czynią pracę lżejszą i wydajniejszą. Trudno sobie dziś wyobrazić gospodarstwo rolne bez maszyn. Mechanizacja prac niesie jednak zagrożenia dla zdrowia i życia rolników, jeżeli maszyny są źle użytkowane, niewłaściwie skonstruowane lub zużyte czy niekompletne. Cechą maszyn rolniczych jest to, że są one przeznaczone do cięcia, rozdrabniania, miażdżenia itp. oraz mają wiele odkrytych części roboczych.
Bezpieczeństwo podczas pracy z maszynami, w bardzo dużym stopniu, zależy od ich umiejętnej obsługi. Dlatego zanim uruchomisz maszynę, dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Instrukcję tę powinieneś otrzymać przy zakupie. Jeśli nie jest dość jasno sformułowana, poproś sprzedawcę o dodatkowe wyjaśnienia. Gdy wypożyczasz maszynę (np. od sąsiada), poproś też o instrukcję obsługi. Nie uruchamiaj maszyny, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości!
Zanim kupisz nowe urządzenie lub maszynę, sprawdź, czy posiada znak „CE” – Certyfikat Europejski, a także deklarację zgodności z przepisami obowiązującymi w państwach Wspólnoty Europejskiej „WE”, zawartą w instrukcji obsługi, oraz znak bezpieczeństwa „B” – obowiązkowy dla maszyn wprowadzanych do obrotu.
Najlepiej zrobisz, jeśli wybierzesz maszynę oznaczoną dodatkowo „Znakiem Bezpieczeństwa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego”.
Staraj się używać maszyn wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.
1. Nie wykorzystuj kombajnu do omłotów w pomieszczeniach (z uwagi na niebezpieczeństwo pochwycenia przez zespół żniwny i zagrożenie pożarowe).
2. Nie uruchamiaj ciągnika i maszyn samobieżnych w pomieszczeniach drewnianych z uwagi na zagrożenie pożarowe.
3. Nie używaj ciągników i silników do napędu maszyn nieprzystosowanych do tego konstrukcyjnie (np. starych sieczkarni).
4. Nie dopuszczaj do długotrwałej pracy ciągnika i maszyn samobieżnych w pomieszczeniach o słabej wentylacji ze względu na możliwość zatrucia spalinami.
5. Nie zezwalaj nikomu na przebywanie między ciągnikiem a maszyną współpracującą oraz na wchodzenie na dyszle, zaczepy, ramy i inne części ciągnika lub maszyn rolniczych w czasie pracy!
6. Jeśli pozostawiasz maszynę na pochyłości, musisz mieć pewność, że ona po niej sama nie zjedzie. Podłuż pod koła podstawki (kliny), a gdy maszyna posiada hamulec postojowy zaciągnij go.
Pamiętaj!
Aby zmniejszyć ryzyko wypadku, maszyny wyposaża się w elementy ograniczające kontakt z niebezpiecznymi częściami – osłony, obudowy, podajniki.
Ponieważ kolor żółty symbolizuje ostrzeżenie, a czerwony – niebezpieczeństwo, osłony zwykle maluje się na żółto, a niebezpieczne części – na czerwono (lub inny kolor, kontrastujący z obudową).
Opracowała:
Magdalena Krasowska
Samodzielny inspektor PT KRUS w Lubaniu
Źródła: broszury KRUS, www.gov.pl/krus
Najnowsze aktualności
Budżet Gminy uchwalony...
Kategoria: Gmina,
27 stycznia – kasa niecz...
Kategoria: Komunikaty, Urząd,
Szkolenie grupowe „ABC d...
Zmiana organizacji ruchu w rej...
Kategoria: Komunikaty, Miasto,
Dzień Babci i Dzień Dziadka...
Kategoria: Okolicznościowe,