Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA

Historia |
Data publikacji: 11 lipca 2025

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach Wschodnich – wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę.

Tego dnia miało miejsce apogeum Zbrodni Wołyńskiej. O świcie oddziały UPA – często przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej – otoczyły i zaatakowały jednocześnie 99 polskich wsi w pow. kowelskim, włodzimierskim, horochowskim i częściowo łuckim. Doszło tam do eksterminacji ludności cywilnej i zniszczeń. Wsie były palone, a dobytek grabiony. Badacze obliczają, iż tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy św. i nabożeństw.

Za datę symboliczną dla ludobójstwa na Wołyniu uznaje się 10 lipca 1943 r., kiedy członkowie UPA rozerwali końmi wysłanego na pertraktacje z nimi przedstawiciela Polskiego Państwa Podziemnego Zygmunta Rumla. Po tej zbrodni rozpoczęły się masowe mordy na ludności polskiej na Wołyniu, a później w Małopolsce Wschodniej. Szacuje się, że ukraińscy nacjonaliści, wspierani przez chłopstwo, zaatakowali Polaków zamieszkałych w 4300 miejscowościach.

W pobliżu zniszczonych wsi i chutorów pozostały bezimienne masowe doły grobowe kryjące – najczęściej okaleczone – ciała polskich mieszkańców Kresów.

Celem ukraińskich nacjonalistów była jednak nie tylko fizyczna eliminacja polskiej społeczności, ale także wykarczowanie śladów świadczących o wielowiekowej obecności polskiej na Kresach. Dlatego równolegle z aktem ludobójstwa niszczyli polskie dobra kulturalne, zabytki, uderzali w kresową gospodarkę, wypalając polskie siedliska do fundamentów, ze szczególną zajadłością niszcząc katolickie kościoły!

W latach 1943–1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 80 do 120 tys. Polaków. Precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia.

Od tego roku 11 lipca obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.

źródło: Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu

Najnowsze aktualności

Sesja Rady Miejskiej – 15 li...

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 8 m...

Kategoria: Komunikaty, Samorząd,

11 lipca 2025
Czytaj więcej

Narodowy Dzień Pamięci o Pol...

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści z...

Kategoria: Historia,

11 lipca 2025
Czytaj więcej

Ogłoszenie o sprzedaży pojaz...

Dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Komun...

Kategoria: Ogłoszenia publiczne, Polecane,

11 lipca 2025
Czytaj więcej

Ogłoszenie o naborze wnioskó...

Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu ogłasza n...

Kategoria: Komunikaty,

10 lipca 2025
Czytaj więcej

V Przegląd Piosenki Kresowej ...

W sobotę (05.07) odbył się „V Prze...

Kategoria: Okolicznościowe, Stowarzyszenia,

9 lipca 2025
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności