Kwalifikacja wojskowa w gminie Bogatynia

Komunikaty |
Data publikacji: 19 października 2021

Od 22 października 2021 r. do 2 listopada 2021 r. w PGE Turów Arena w Zgorzelcu ul. Lubańska 9a zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Gminy Bogatynia.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:

1. Mężczyzn urodzonych w 2002 r. (zameldowanych na pobyt stały i czasowy).

2. Mężczyzn urodzonych w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

3. Osoby urodzone w latach 2000-2001, które:

a. zostały uznane przez Powiatowe Komisje Lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

b. zostały uznane przez Powiatowe Komisje Lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmiany kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

4. Kobiety urodzone w latach 1997-2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkól lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 944).

5. Osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą:

1. dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,

2. posiadaną dokumentację medyczną,

3. aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),

4. dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ocena zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej, której dokonują Powiatowe i Wojewódzkie Komisje Lekarskie (każda w swoim zakresie działania). Wezwany do kwalifikacji ma obowiązek przedstawienia Powiatowej Komisji Lekarskiej posiadanej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań specjalistycznych, przeprowadzonych w ciągu 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Powiatową Komisję Lekarską, osobie stającej do kwalifikacji wojskowej ustalona zostaje jedna z kategorii:

1. Kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, o których mowa w art. 59 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP (Dz. U. z 2019 r., poz. 1541 z późn. zm.), a także zdolność do odbywania zajęć wojskowych w czasie trwania studiów wyższych, służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej.

2. Kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju.

3. Kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w kategorii zdrowia „A” w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.

4. Kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i w razie ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny.

Od orzeczenia, wydanego przez Powiatową Komisję Lekarską zainteresowany może odwołać się w ciągu 14 dni od dnia jego wydania. Odwołanie kieruje się do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej za pośrednictwem Powiatowej Komisji Lekarskiej, która orzeczenie wydała.

Najnowsze aktualności

Pilny komunikat Straży Miejsk...

Informujemy, iż w ostatnich dniach Straż Mi...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty,

22 listopada 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Bogatynia...

21 listopada w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bo...

Kategoria: Okolicznościowe, Rodzina,

22 listopada 2024
Czytaj więcej

Program „Senior w dobrej...

Fundacja "MultiSport" serdecznie zaprasza doj...

Kategoria: Sport i rekreacja, Zdrowie,

22 listopada 2024
Czytaj więcej

Nowe radiowozy dla policji w B...

20 listopada 2024 roku przed Komisariatem Pol...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Gmina, Społeczeństwo,

22 listopada 2024
Czytaj więcej

IV Lwóweckie Marsze na Orient...

W sobotę, 16 listopada, w Lwówku Śląskim ...

Kategoria: Oświata, Turystyka,

22 listopada 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności