Kurs przewodników górskich sudeckich – edycja 2021-2023
Studenckie Koło Przewodników Sudeckich we Wrocławiu zaprasza chętnych do przystąpienia do kursu przewodnickiego.
Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do kursu na przewodników sudeckich zapraszamy w dniu 06.10.2021 o godzinie 17:30 do Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin, ul. Dubois 33-35a we Wrocławiu
UWAGA! W przypadku wystąpienia siły wyższej (np. z powodu obostrzeń epidemicznych) terminy mogą ulec zmianie! |
Zapraszamy do uczestnictwa w kursie na przewodnika górskiego! Jego ukończenie daje możliwość podejścia do państwowego egzaminu na przewodnika górskiego sudeckiego III klasy (pierwsza z trzech możliwych). W trakcie kursu czeka Cię mnóstwo nowych doświadczeń, wiedzy, kilkadziesiąt wycieczek, a przede wszystkim poznasz nowych ludzi, tak samo zafascynowanych górami jak Ty!
Kto to organizuje?
Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Sudeckich we Wrocławiu (SKPS Wrocław), koło przewodnickie z przeszło sześćdziesięcioletnim stażem, ale ciągle młode duchem i ciekawe świata.
Jak to wygląda?
Kurs składa się zarówno z teorii, jak i praktyki. Teoria to wykłady, dwa razy w tygodniu. Część z nich odbędzie się stacjonarnie (na sali), a część przez Internet na platformie Zoom. Zwyczajowo widujemy się we wtorki i czwartki od 18:30 do 21:00. Zagadnienia poruszane na spotkaniach są baaaardzo szerokie: od rzeczy typowo górskich jak metodyka, meteorologia, geologia i przyroda aż po historię Śląska, psychologię czy… symbolikę sakralną. Zasadniczo chcemy Was jak najlepiej przygotować nie tylko do egzaminu, ale przede wszystkim do pracy w zawodzie przewodnika. Z części przedmiotów czekają Was egzaminy cząstkowe, podobne do tych jak w szkole czy na studiach, do innych będziecie musieli wykonać określone zadania na zaliczenie.
Praktyka – to sól kursu. Każdy kursant musi odbyć min. 40 dni wycieczkowych, z czego na części z nich będzie samodzielnie prowadzić odcinek trasy, na niektórych wystarczy, że będzie obecny. Obowiązkowo każdy musi zaliczyć również kilka dni zimowych oraz pilotowanie autokaru (jak już wspominaliśmy – przygotowujemy do pracy). Koniecznym elementem będzie też uczestnictwo w tygodniowym wakacyjnym obozie, tzw. przejściu przewodnickim. I nie będą to spacerki, nasze wyjścia nierzadko kończą się nocą. Wycieczki odbywają się z reguły w weekendy co 2 tygodnie z przerwami świątecznymi czy wakacyjnymi. Zakończeniem wszystkiego będzie tzw. egzamin wewnętrzny, na którym trzeba będzie się wykazać ogółem wiedzy i umiejętności zdobytych na kursie.
Ogółem, wszystko aby spełnić wymagania stawiane przez Rozporządzenie Ministra Sportu o Przewodnikach Górskich z 2014 roku (Dz.U. poz. 868) – min. 140 godzin teorii i 40 dni praktyki, w rzeczywistości zawsze robimy tego więcej.
Ile to trwa?
Kursy trwają najczęściej ok. 1,5 roku (niestety czasem siła wyższa może nieco ten okres wydłużyć). Zdarzają się sytuacje, że ktoś musi przerwać kurs, albo nie zdobędzie wymaganych zaliczeń. Wówczas dopuszczamy możliwość dokończenia na kolejnym kursie (po uzgodnieniu z szefostwem kursu).
Ile to kosztuje?
Ostateczna cena zostanie ustalona jesienią. Już teraz możemy powiedzieć, że ostatnie kursy kosztowały ok. 3000 zł i w okolicach tej kwoty chcielibyśmy prowadzić kolejny. Oczywiście możemy to rozłożyć na raty. Cena ta zawiera koszt zajęć praktycznych i teoretycznych (wynajem sali, wynagrodzenie kadry itp.). Cena NIE obejmuje kosztów uczestnictwa w wycieczkach – dojazdu, noclegów (zazwyczaj jedziemy na dwa dni), wyżywienia czy wstępów do zwiedzanych obiektów (ale do wielu wpuszczają nas za darmo lub po taniości). Ewentualne ubezpieczenie we własnym zakresie. W cenie zawarte są przejazdy autokarem na wycieczkach autokarowych.
SKPS jest stowarzyszeniem nonprofit, szkolenia są naszą działalnością statutową. Innymi słowy – nie mamy zysku z kursów, jedynie pokrywamy koszty.
Czy muszę być doświadczonym górołazem/turystą? Macie jakieś kryteria wstępne?
Nie. Kurs jest dla każdego, nawet dla osób dopiero rozpoczynających górską przygodę. Najpewniej przeprowadzimy jednak jakiś egzamin wstępny i rozmowę, aby rozpoznać poziom na jakim są kursanci, lub uświadomić niektórym, czym w ogóle jest kurs. Aha, do uzyskania państwowej licencji po kursie konieczne jest jednak wykształcenie min. średnie.
Czy muszę być członkiem PTTK aby iść na kurs?
Nie. Nie musisz się też zapisywać do niego ani do żadnego innego stowarzyszenia/partii w trakcie kursu ani po nim (jednak po kursie zapraszamy do wstąpienia w szeregi SKPS Wrocław).
Skoro jest to Studenckie Koło Przewodników, to czy tylko studenci mogą brać udział?
Nie. Nazwa pochodzi z czasów kiedy istniało zorganizowane przewodnictwo studenckie i nie zmienialiśmy jej z nostalgii i chęci kontynuowania tradycji. Większość z nas jednak jest po studiach, albo nadal pracuje na uczelni (bardzo możliwe że naszym członkiem jest któryś z Twoich wykładowców). Szanujemy jednak czas sesji i wakacji (wtedy zajęć nie ma, albo jest ich mało).
Czy po kursie mogę prowadzić ludzi po górach i brać za to pieniądze?
Jeszcze nie, to będzie możliwe dopiero po zdaniu egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Jednak ukończenie kursu jest konieczne, aby w ogóle móc podejść do egzaminu. Wbrew pozorom, nie każdy kursant ma zamiar zostać zawodowym przewodnikiem.
—
Link do strony organizatora <tutaj>
Najnowsze aktualności
Pilny komunikat Straży Miejsk...
Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty,
Złote Gody w Gminie Bogatynia...
Kategoria: Okolicznościowe, Rodzina,
Program „Senior w dobrej...
Kategoria: Sport i rekreacja, Zdrowie,
Nowe radiowozy dla policji w B...
Kategoria: Bezpieczeństwo, Gmina, Społeczeństwo,