Dzień Otwartych Domów Przysłupowych w Bogatyni 2025

Domy przysłupowe | Kultura | Polecane | Sport i rekreacja | Turystyka |
Data publikacji: 26 maja 2025

Po raz kolejny, w ostatnią niedzielę maja (25.05) w Bogatyni otworzyły się dla zwiedzających zabytkowe domy przysłupowe. Była to doskonała okazja, by zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców unikatowość architektury przysłupowej, charakterystycznej dla naszego regionu.

W tegorocznej edycji wydarzenia, na terenie miasta i gminy Bogatynia, do zwiedzania udostępniono domy zlokalizowane przy: Alei Żytawskiej 17, 18, 24, 30, 32 i 33, Placu Bohaterów Warszawy 4, ul. 1 Maja 1 i 8, ul. Armii Krajowej 13, ul. Pastwiskowej 3, ul. Kościuszki 114, ul. Słowackiego 7, ul. Górskiej 3 w Jasnej Górze oraz w Działoszynie (nr 163 i 167). Do listy obiektów dołączyła także świetlica wiejska w Bratkowie oraz (pierwszy raz) nowy budynek w Wyszkowie (nr 48a). Zwiedzający mieli okazję nie tylko obejrzeć wnętrza budynków, ale również porozmawiać z ich właścicielami oraz pasjonatami lokalnego dziedzictwa.

Program Dnia Otwartych Domów Przysłupowych w Bogatyni obfitował w atrakcje, które zachęcały do aktywnego odkrywania bogactwa kulturowego regionu.

O godz. 8:00 sprzed Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni wyruszyła objazdowa wycieczka autokarowa. Uczestnicy, pod opieką przewodnika Tadeusza Łasicy, odwiedzili domy łużyckie w Hirschfelde, Obercunnersdorf i Ebersbach. Zainteresowanie wycieczką było ogromne – wszystkie miejsca zostały zarezerwowane w ciągu 3 dni.

O godz. 10:00 w trasę wyruszyli miłośnicy turystyki rowerowej. Trasa, współorganizowanej przez Stowarzyszenie Sekcja Turystyki Rekreacyjnej „Bog-Tur” wycieczki, prowadziła przez Bogatynię, Heřmanice, Kunratice, Višňovą, Wyszków i Działoszyn, by zakończyć się na Alei Żytawskiej w Bogatyni.

O godz. 12:00 z Placu Bohaterów Warszawy wyruszyły dwie grupy uczestników pieszej wycieczki, prowadzone przez licencjonowane przewodniczki – Anetę Strojanowską i Agnieszkę Majdanik (ubrane w piękne stroje górnołużyckie). Ponad pięćdziesiąt osób, w różnym wieku, przeszło miejską trasę „Szlakiem domów przysłupowych”, poznając historię i architekturę domów.

W godzinach od 15:00 do19:00 Aleja Żytawska zamieniła się w centrum wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Mieszkańców i turystów powitał Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, który podkreślił znaczenie ochrony i promocji dziedzictwa architektonicznego regionu.

Na uczestników czekały atrakcje i warsztaty realizowane przez profesjonalnych rzemieślników, twórców ludowych i animatorów:

– warsztaty kowalskie, prowadzone przez doświadczonego kowala z Kuźni Karkonosze, przyciągały uwagę efektownymi pokazami tradycyjnego kucia żelaza. Zwiedzający mogli spróbować podstawowych technik kowalskich i poznać tajniki tego ginącego rzemiosła;

– warsztaty ciesielskie, w tym m.in. budowa elementu domu przysłupowego, przygotowane przez pracownię Hebel.Art Tomasza Walczaka, umożliwiały uczestnikom poznanie technik wykorzystywanych przy renowacji i rekonstrukcji przysłupowych konstrukcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również drewniane, ręcznie robione puzzle przedstawiające jeden z bogatyńskich domów przysłupowych namalowany przez Agnieszkę Andrzejczak-Wiaderek – artystkę, instruktorkę malarstwa, właścicielkę pracowni artystycznej Świece z sercem;

– pokazy i warsztaty tkackie, przygotowane przez Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego, przybliżyły tradycyjne metody wytwarzania tkanin i naturalnego barwienia;

– kreatywna strefa rodzinna, prowadzona przez animatorów Bogatyńskiego Ośrodka Kultury, oferowała dzieciom malowanie gipsowych modeli domów przysłupowych oraz kolorowanie szablonów metodą tapowania.

Oprawę artystyczną i muzyczną wydarzenia zapewnili:

– Andrzej Marchowski – kataryniarz, którego uliczne melodie i pozytywna energia wprowadziły uczestników w klimat dawnych lat,

– Bogdan Walenta – charyzmatyczny muzyk, grający m.in. na saksofonie.

Stoiska gastronomiczne przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Działoszyna, Wyszkowa-Wolanowa, Markocic oraz członkinie Stowarzyszenia „Jan III i Dzieci”. W ofercie znalazły się m.in. domowe wypieki, naleśniki, gofry i gorące dania – każdy mógł znaleźć coś pysznego.

Dla pasjonatów architektury przysłupowej przygotowano również:
pamiątkowe kartki pocztowe i magnesy, arkusze kartonowych modeli domów przysłupowo-zrębowych o różnym stopniu trudności, książki „Szlakiem domów przysłupowych”, produkty lokalne – drewniane wieszaki ręcznie wykonane przez Antona Sierova oraz kubki z nadrukiem inspirowanym architekturą regionu, zaprojektowane przez Natalię i Mariusza Żaczkowskich z firmy ENIGMO.PL.

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych zgromadził nie tylko mieszkańców Bogatyni. Do Stolicy Domów Przysłupowych przyjechali goście z różnych stron Polski, m.in. z Katowic, Warszawy, Żar, Jeleniej Góry, Świeradowa-Zdroju, Poznania, Zgorzelca – a także z Niemiec.

Wydarzenie w Bogatyni organizowane zostało jako część regionalnych obchodów Dnia Otwartych Domów Przysłupowych, który od 20 lat odbywa się z inicjatywy Stowarzyszenia „Dom Kołodzieja”.

Organizatorem Dnia Otwartych Domów Przysłupowych w Bogatyni był Wydział Rozwoju, Turystyki i Promocji Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni.
Współorganizatorzy: Bogatyński Ośrodek Kultury, Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni, Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.
Wsparcie służb: Straż Miejska w Bogatyni, Jednostka OSP Bogatynia.

Najnowsze aktualności

„Interreg Story” – k...

Wiesz już wszystko, co warto wiedzieć o pro...

Kategoria: Komunikaty, NGO, Współpraca transgraniczna,

29 maja 2025
Czytaj więcej

Dzień Działacza Kultury...

Z okazji Dnia Działacza Kultury składam ser...

Kategoria: Kultura, Okolicznościowe,

29 maja 2025
Czytaj więcej

„Kosmiczna nuda” &...

Wielkimi krokami nadchodzi Dzień Dziecka! Wi...

Kategoria: Kultura, Okolicznościowe, Polecane,

28 maja 2025
Czytaj więcej

XVI Powiatowy Konkurs Matematy...

28 maja 2025 r. odbył się XVI Powiatowy Kon...

Kategoria: Oświata,

28 maja 2025
Czytaj więcej

KRUS – konkurs na publik...

Kasa Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzie...

Kategoria: Rolnictwo,

28 maja 2025
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności