Odnowimy historyczne aleje drzew
W ramach projektu pn: „Odnowa historycznych alei drzew w miejscowości Porajów na pograniczu polsko-czeskim” zostaną odtworzone aleje dębowe oraz dębowo-klonowe.
Ruszają prace nad czwartym projektem dofinansowanym z Funduszu Małych Projektów Turów, który został powołany na mocy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów w Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach projektu pn: „Odnowa historycznych alei drzew w miejscowości Porajów na pograniczu polsko-czeskim” zostaną odtworzone cztery aleje dębowe oraz dębowo-klonowe w pasach dróg gruntowych prowadzących do trójstyku granic, na których nasadzone zostanie 146 drzew gatunków dąb szypułkowy oraz klon (klon zwyczajny 36 szt., dąb szypułkowy 110 szt).
Aleja nr 1 o długości 525 m zlokalizowana jest w pasie drogi gruntowej łączącej ul. Górniczą w Porajowie z drogą powiatową Hradek-Zittau.
Aleja nr 2 o długości 770 m, Aleja nr 3 (292 m) Aleja nr 4 (342 m) prowadzą z drogi powiatowej Hradek-Zittau na Trójstyk.
Prace realizuje Firma Usługowo-Handlowa „MAMUT” Żmurko Dariusz z siedzibą w Piechowicach.
Całkowite wydatki projektu wynoszą 48 323,24 euro, przy czym uzyskane przez Gminę Bogatynia dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów Turów na poziomie 80 % kosztów kwalifikowanych to 38 658,59 euro.
Nasadzone aleje stanowić będą nie tylko estetyczne urozmaicenie krajobrazu, ale przede wszystkim realne wsparcie dla lokalnego środowiska. Takie działania to inwestycja na dekady w czystsze powietrze, bioróżnorodność i komfort życia mieszańców na pograniczu polsko-czeskim. W dobie zmian klimatycznych taka naturalna „zielona infrastruktura” ma znaczenie strategiczne – przeciwdziała tzw. wyspom ciepła i wspiera retencję wody.
Dęby i klony to drzewa o wysokiej wartości ekologicznej, są domem i źródłem pożywienia dla ptaków, owadów i drobnych ssaków, sprzyjają powstawaniu naturalnych korytarzy ekologicznych.
Odtwarzane aleje drzew są kontynuacją historycznego modelu nasadzeń i podnoszą atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną obszaru. To inwestycja, której wartość będzie tylko rosła. Z roku na rok – z każdym liściem, ptakiem i oddechem świeżego powietrza.
Najnowsze aktualności
Kolejny certyfikat dla produkt...
Kategoria: Produkt lokalny,
Rajd rowerowy szlakiem domów ...
Kategoria: Turystyka,
Ważny krok dla Opolna Zdroju...
Kategoria: Gmina, Inwestycje,
Pumptrack Energii 2025...
Kategoria: Kultura, Sport i rekreacja,
Dotacje na zadania publiczne...
Kategoria: Gmina, Sport i rekreacja, Stowarzyszenia,