„Modelowa Bogatynia” – oryginalny pomysł na promocję miasta

Ciekawostki | Domy przysłupowe | Polecane |
Data publikacji: 11 czerwca 2021

Trwają ostatnie przygotowania do publikacji serii modeli kartonowych zabytków architektury Bogatyni i okolic. Jej celem jest promocja naszego miasta, w szczególności drewnianej zabudowy łużyckiej. Mamy także nadzieję przyczynić się do propagowania pasjonującego hobby, jakim niewątpliwie jest modelarstwo.

Pomysł promowania zabytków miasta poprzez wydanie modeli kartonowych nie jest w Polsce nowy, jednak zdecydowanie nie można go zaliczyć do sposobów popularnych, a to zapewne z powodu wysokich kosztów zaprojektowania samych modeli. W naszym przypadku to jeden z nielicznych pozytywnych aspektów lockdown’u, bowiem te niezwykle pracochłonne opracowania w całości powstały w wydziale Współpracy z Zagranicą i Promocji bogatyńskiego magistratu. Dokładność odwzorowania, duża ilość detali i staranne przygotowanie tekstur zostało już docenione przez modelarzy, a także wysoko ocenione przez doświadczonych projektantów modeli. Projekty, wstępnie wydrukowane na drukarce, zostały przetestowane przez modelarzy, co zaowocowało imponującymi makietami, które prezentujemy na zdjęciach.

Jako pierwszy przygotowany został model bogatyńskiego ratusza, w skali 1:50, na podstawie wymiarowania z natury oraz fotografii. Został on opracowany z myślą o bardziej doświadczonych modelarzach, a jego budowa wymaga sporo cierpliwości. Gotowa makieta ma spore rozmiary (nieco ponad pół metra długości) a starannie sklejona, robi wrażenie. Zeszyt tego modelu zawiera 18 arkuszy w formacie A3 z częściami, a także dokładny opis budowy ilustrowany kilkunastoma rysunkami montażowymi.

Szczególnie urokliwe są zabytki kultury łużyckiej – drewniane domy zrębowo-przysłupowe – tak bardzo charakterystyczne dla naszego miasteczka. Dlatego kolejne opracowanie przedstawia jeden z bardziej rozpoznawalnych zabytków Bogatyni – dom przysłupowy przy placu Bohaterów Warszawy. Skala trudności budowy modelu to 3 (z 5). Zawiera on 17 arkuszy z ponad 200 częściami. Bardzo dokładny opis i ponad 20 szczegółowych rysunków montażowych pokazują, krok po kroku, sposób sklejenia modelu, co adresuje go do średnio doświadczonych hobbystów.

Nie mogło zabraknąć oczywiście propozycji dla młodszych. W tak zwanym międzyczasie powstał prosty model bogatyńskiego „przysłupa”, który w całości mieści się na jednym arkuszu i składa z zaledwie 4 części. Klej, nożyczki, odrobina cierpliwości… i mamy gotowy model. Idealny na start z modelową przygodą.

Na ukończeniu jest projekt kolejnego modelu – także domu przysłupowego z Bogatyni. Zeszyt będzie adresowany do tych z modelarzy, którzy debiut mają już za sobą i są gotowi na coś odrobinę trudniejszego.

Zaraz po publikacji modele będą dostępne nieodpłatnie jako materiał promocyjny miasta.

Najnowsze aktualności

Pilny komunikat Straży Miejsk...

Informujemy, iż w ostatnich dniach Straż Mi...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Komunikaty,

22 listopada 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Bogatynia...

21 listopada w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bo...

Kategoria: Okolicznościowe, Rodzina,

22 listopada 2024
Czytaj więcej

Program „Senior w dobrej...

Fundacja "MultiSport" serdecznie zaprasza doj...

Kategoria: Sport i rekreacja, Zdrowie,

22 listopada 2024
Czytaj więcej

Nowe radiowozy dla policji w B...

20 listopada 2024 roku przed Komisariatem Pol...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Gmina, Społeczeństwo,

22 listopada 2024
Czytaj więcej

IV Lwóweckie Marsze na Orient...

W sobotę, 16 listopada, w Lwówku Śląskim ...

Kategoria: Oświata, Turystyka,

22 listopada 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności