Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni w dniach 15-18.10.2024 r. uczestniczyli w drugiej wycieczce – tym razem do Krakowa – w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą „Podróże z klasą”.
Swoją przygodę z dawną stolicą Polski rozpoczęli od wizyty w Kopalni Soli „Wieliczka”. Obecnie jest to pomnik historii Polski, gdyż wydobycia złóż zaprzestano w 1996 roku. W czasie trzygodzinnego zwiedzania kopalni uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat wydobycia soli kamiennej, poznali legendy i postacie związane z tym miejscem. Szczególnie interesujący był fakt, że patron naszej szkoły Mikołaj Kopernik, którego pomnik stoi w jednej z komnat kopalni, był jednym z pierwszych udokumentowanych zwiedzających.
W kolejnych dniach odwiedzili Kopiec Kościuszki i Muzeum Tadeusza Kościuszki – jednego z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych, przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej, prawdziwego patrioty i obrońcy niepodległości. Bohatera dwóch narodów – Polski i Stanów Zjednoczonych. Wawel- siedzibę królów polskich -Katedrę i Zamek Królewski. Groby monarchów i najważniejszych postaci w historii Polski.
Kościół Mariacki, gdzie podziwiali najważniejsze dzieło średniowiecznego mistrza Wita Stwosza – Ołtarz Zaśnięcia Marii Panny. Sukiennice, pierwszą galerię handlową, w której kupcy z całej Europy wystawiali swoje sukna. Niezwykle ciekawym punktem były Podziemia Starego Rynku.
Nowoczesne multimedialne muzeum przeniosło uczniów do czasów średniowiecza. Poznali bogatą historię miasta, zwyczaje mieszkańców i ich życie. Barbakan- perłę krakowskich fortyfikacji, jeden z najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej Europy. Pomnik Grunwaldzki, symbol zwycięstwa króla Władysława Jagiełły nad Zakonem Krzyżackim w 1410 roku. Wzięli udział w warsztatach w Muzeum Obwarzanka, gdzie poznali historię i tradycje wypieku tego krakowskiego przysmaku. Przygotowane własnoręcznie, jeszcze ciepłe obwarzanki smakowały wybornie. Rejs statkiem po Wiśle to kolejna atrakcja. Kraków widziany z tej perspektywy prezentował się równie pięknie. Podobnie jak oglądany już po zmroku Kazimierz, najbardziej magiczna i fascynująca dzielnica Krakowa.
Ostatnim punktem krakowskiej przygody było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, klasztorze założonym 1000 lat temu. Tam uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat historii książki i pisma. Poznali historię klasztoru. Odwiedziliśmy skryptorium, gdzie mogli się poczuć, jak prawdziwi średniowieczni skrybowie.
Organizacja wycieczek możliwa była dzięki otrzymanemu przez Gminę Bogatynia dofinansowaniu w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą „Podróże z klasą”. Środki finansowe przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych dla klas I-III oraz IV-VIII.
Kwota otrzymanego dofinansowania wyniosła: 64 960 zł.
Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadania obejmującego przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych. Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki, stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
#podróżezklasą
Najnowsze aktualności
Program rządowy „Ochron...
Kategoria: Granty,
AQuartet – „Legendy Po...
Kategoria: Kultura,
„Śpiewający Seniorzy”...
Kategoria: Kultura,
Pasowanie na starszaka w Przed...
Kategoria: Okolicznościowe, Oświata,
Informacja PUP...
Kategoria: Praca,