Bezpieczeństwo pracy w rolnictwie – zbiór słomy

Rolnictwo |
Data publikacji: 25 sierpnia 2023

Do zbioru i transportu luźnej słomy wykorzystywane są przyczepy zbierające (zbieracze pokosów), a do jej odbioru i dalszego składowania – stertniki, przenośniki taśmowe, dmuchawy lub inne maszyny podające. Jednak taki zbiór jest czasochłonny i kosztowny, a przechowywanie słomy luzem – niewygodne i uciążliwe.

Obecnie dominuje zbiór słomy w formie sprasowanej, do czego służą prasy wysokiego stopnia zgniotu do małej (10 – 15 kg) i dużej kostki (150 kg) oraz, coraz częściej wykorzystywane, prasy zwijające, które wytwarzają bele okrągłe o masie 200-300 kg. Metoda pozyskiwania słomy sprasowanej również nie jest tania i wymaga dużych nakładów robocizny oraz zaangażowania dodatkowych środków technicznych w postaci ciągników z ładowaczami lub ładowaczy samojezdnych.
Sprasowana słomę transportuje się na przyczepach. Do ich transportu potrzebne są przyczepy z podwyższonymi burtami (specjalne lub obudowane przez samych rolników), pasy z klamrą ściągające do unieruchomienia ładunku oraz drabiny do wchodzenia na przyczepę i schodzenia z niej, które można przewozić na burcie pojazdu.
Niedozwolone jest przewożenie osób na przyczepie załadowanej materiałami objętościowymi. Takie postępowanie grozi upadkiem i urazem kręgosłupa.
Przechowywanie słomy
Słomę składuje się w stodołach, na poddaszach użytkowych budynków inwentarskich, w stogach i stertach. Przy składowaniu na poddaszach użytkowych budynków inwentarskich należy pamiętać o zabezpieczeniu otworów, przez które podawana jest sprasowana słoma. Skutecznie zabezpieczają przed upadkiem z wysokości odpowiednie bariery. Słoma sprasowana w kostki i złożona w niedbały sposób w sterty może stwarzać duże zagrożenie, szczególnie wtedy, gdy kostki wyciągane są od dołu. Zagrożeniem są wówczas pozostałe, spadające z góry.
Zapewnienie bezpieczeństwa pracy w wielu gospodarstwach jest możliwe bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Wystarczy zmienić niektóre metody pracy, zadbać o ład i porządek, organizować pracę w taki sposób, by znalazł się czas na odpoczynek, bezwzględnie stosować się do zaleceń producentów maszyn podanych w instrukcji obsługi.
Pamiętaj!
Działanie z wyobraźnią i świadomością zagrozen występujących przy pracach w gospodarstwie rolnym, szczególnie przy obsłudze maszyn i urządzeń, jest najlepszym sposobem uniknięcia wypadku.
Opracowała: starszy inspektor PT KRUS w Lubaniu Magdalena Krasowska

Źródła:
• broszury KRUS
• www.gov.pl/krus I

Najnowsze aktualności

Bogatynia – 21 maja...

TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Jeleniej G...

Kategoria: Komunikaty,

17 maja 2024
Czytaj więcej

Spotkanie Informacyjne „Fund...

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Je...

Kategoria: Biznes, Granty, Praca,

16 maja 2024
Czytaj więcej

„Bog-Tur” na III etapie H...

12 maja, grupa 23 wędrowców z „Bog-Tur”...

Kategoria: Stowarzyszenia, Turystyka,

16 maja 2024
Czytaj więcej

Setne urodziny pani Zofii Paw...

Dziś (15.05) swoje 100. urodziny oraz imieni...

Kategoria: Okolicznościowe,

15 maja 2024
Czytaj więcej

Gminne obchody Dnia Strażaka...

Dnia 11 maja 2024 r. na placu przy remizie OS...

Kategoria: Bezpieczeństwo, Mundurówka, Okolicznościowe,

15 maja 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności