Ratowali Żydów, pomimo groźby śmierci…
Szacuje się, że na ziemiach polskich w okresie okupacji niemieckiej, w dzieło pomocy ludności żydowskiej zaangażowanych było od 30 do 300 tys. Polaków. Tylko niewielka część z nich została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest okazją do tego, aby przypomnieć te bohaterskie postawy.
Ratujący Żydów, to nie tylko ci, którzy kogoś ukrywali czy dawali mu schronienie. To także ci, którzy dostarczali żywność, pomagali w ucieczce do gett czy zalegalizowaniu życia po „aryjskiej” stronie. Decyzja ta wymagała jednak niezwykłego heroizmu. Za pomoc udzielaną Żydom mordowano całe rodziny lub pacyfikowano wsie. Do rangi symbolu męczeństwa urosła śmierć rodzin Kowalskich czy Ulmów. Perspektywa represji w znacznym stopniu determinowała postawy ludności polskiej w kwestii pomocy. Mimo szerzonej przez okupanta antyżydowskiej propagandy Niemcy widzieli, że wielu Żydów może liczyć na wsparcie Polaków, dlatego też podjęli brutalne akcje represyjne.
Rada Pomocy Żydom „Żegota” – fenomen w okupowanej Europie
Najnowsze aktualności
Działania transgraniczne w mi...
Kategoria: Współpraca transgraniczna,
Ogłoszenie o możliwości zg...
Kategoria: Domy przysłupowe, Komunikaty, Kultura,
Barbórka w Bogatyni – h...
Kategoria: Kultura, Okolicznościowe,
W dniu górniczego święta...
Kategoria: Okolicznościowe,