14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

Historia | Kultura | Okolicznościowe |
Data publikacji: 14 kwietnia 2022

Święto Chrztu Polski jest świętem państwowym ustanowionym przez Sejm RP w 2019 roku.
Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.

Chrzest księcia Mieszka I

Książę Mieszko I został ochrzczony prawdopodobnie w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r., zgodnie z ówczesnym zwyczajem w nocy oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Znaleziska archeologiczne sugerują, że chrzest mógł się odbyć na Wyspie Ostrów Lednicki, blisko grodu gnieźnieńskiego. Przypuszcza się, że wraz z księciem został ochrzczony także jego dwór.

Mieszko zdecydował się na przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim, za pośrednictwem Czechów. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką Dobrawą w roku 965. Z Czech przybyli także pierwsi misjonarze.

Warto podkreślić, że relacje i źródła historyczne dotyczące Chrztu Polski są niezwykle skromne, dlatego wiele kwestii w tym zakresie to hipotezy historyków.

Znaczenie chrztu Mieszka dla polskiej kultury, historii i tożsamości

Chrzest księcia Mieszka I zapoczątkował nie tylko proces chrystianizacji i budowy struktur kościelnych na ziemiach polskich. Miał on także przełomowe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa.

Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim wprowadziło rodzące się wówczas państwo polskie w krąg państw Europy Zachodniej. Rozpoczęło proces przejmowania wzorców kulturowych i największych zdobyczy zachodniej cywilizacji. Począwszy od chrztu Mieszka I polska kultura, historia i tożsamość narodowa rozwijały się na fundamencie tradycji chrześcijańskiej.

źródło: gov.pl


USTAWA z dnia 22 lutego 2019 r. o ustanowieniu Święta Chrztu Polski

W celu upamiętnienia chrztu Polski, datowanego na 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego, uchwala się co następuje:

Art. 1. Dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski.

Art. 2. Święto Chrztu Polski jest świętem państwowym.

Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Najnowsze aktualności

Uroczyste podsumowanie 50. jub...

29 kwietnia stowarzyszenie „Bog-Tur”, zos...

Kategoria: Stowarzyszenia, Turystyka, Zagranica,

30 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Narodziny wielbłąda na oczac...

Po 12 latach przerwy wielbłądy dwugarbne w ...

Kategoria: Ciekawostki, Zagranica,

30 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Koncert Bożeny Mazowieckiej...

W czwartek, 25 kwietnia odbył się trzynasty...

Kategoria: Kultura,

30 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Młodzieżowa Liga Badmintona ...

W sobotę, 17 kwietnia, w sali sportowej SP 3...

Kategoria: Oświata, Sport i rekreacja,

30 kwietnia 2024
Czytaj więcej

Ray Greene Band...

We wtorek, 23 kwietnia odbył się mocno ener...

Kategoria: Kultura,

29 kwietnia 2024
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności