18. Nyski Festiwal Filmowy

Data publikacji: 13 maja 2021

More

16 września 2021

Nowy termin 18. Nyskiego Festiwalu Filmowego

18 maja w regionie trójstyku nad Nysą miał się rozpocząć 18-ty Nyski Festiwal Filmowy. Jednak z powodu obecnej sytuacji pandemicznej festiwal nie będzie mógł się odbyć w maju w planowanej formie. Organizacja Nyskiego Festiwalu Filmowego z udziałem ponad 20 różnych miejsc w trzech krajach już w normalnych warunkach stanowi nie lada wyzwanie. W obliczu trwającej pandemii, zamkniętych sal kinowych i nieprzewidywalnego rozwoju sytuacji w najbliższych tygodniach, rzetelne przygotowanie i bezpieczna realizacja pokazów filmowych i innych wydarzeń nie jest w tej chwili możliwa. Także w pierwotnie planowanych, alternatywnych wariantach, jak np. w formie kina plenerowego. W porozumieniu z naszymi partnerami i sponsorami podjęliśmy więc decyzję o przesunięciu programu festiwalu na późniejszy termin we wrześniu.

Wyselekcjonowane do tegorocznej edycji filmy będzie jednak można zobaczyć od 16 do 19 września. Także część wydarzeń towarzyszących zostanie przeniesiona na ten termin. O tym, co dokładnie znajdzie się w programie wrześniowego festiwalu organizatorzy poinformują 18 maja, w dniu, w którym pierwotnie miało odbyć się otwarcie tegorocznej edycji.

——————
AKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT 18. NFF ZNAJDZIESZ <tutaj>
——————

O idei festiwalu

W południowo-wschodnim zakątku Republiki Federalnej Niemiec, na czesko-polsko-niemieckim trójstyku powstał we współpracy klubów filmowych z saksońskiego Großhennersdorfu, czeskiego Liberca i polskiej Jeleniej Góry Nyski Festiwal Filmowy mający na celu umożliwienie corocznego wglądu w twórczość filmową trzech sąsiednich państw.

Cechą szczególną Nyskiego Festiwalu Filmowego jest jego ponadgatunkowy, trójnarodowy charakter z transgranicznymi pokazami filmowymi i wydarzeniami odbywającymi się w dwudziestu kinach na trójstyku nad Nysą. To właśnie dzięki obszarowi wiejskiemu organizatorzy, goście i twórcy filmowi zyskują niezwykłe możliwości spotkania i postrzegania. Festiwalowi towarzyszy obszerny program ramowy obejmujący wystawy, spotkania autorskie, koncerty i imprezy organizowany we współpracy z partnerami ze wszystkich trzech krajów. Istotnym aspektem festiwalu jest bowiem stworzenie sieci kin studyjnych w regionie w celu umocnienia ich pozycji i zapewnienia lokalnej publiczności wyjątkowej oferty kulturalnej.

Nazwa festiwalu pochodzi od rzeki granicznej Nysy, ponieważ łączy ona ze sobą wszystkie trzy kraje. Nyskie Ryby (statuetki Nyskiego Festiwalu Filmowego), które pływają w rzece przekraczając granice, są symbolem festiwalu.

Szczególną atrakcję dla branży filmowej i publiczności stanowią konkursy filmowe: Obok najlepszych filmów w trzech powyższych kategoriach oraz filmu wybranego w konkursie publiczności, nagrody przyznane zostaną także za najlepszą grę aktorską, scenariusz i scenografię. Oprócz tego przyznana zostanie nagroda specjalna. Otrzyma ją film, którego tematyka przyczynia się do wzmacniania porozumienia między społecznością trzech sąsiednich krajów: Polski, Czech i Niemiec.

Począwszy od XI Nyskiego Festiwalu Filmowego 2014 wręczana jest Nagroda honorowa dla wyjątkowej osobowości związanej z filmem z Niemiec, Polski lub Czech.

Kolejne serie filmów umożliwiają spojrzenie na powiązania i relacje istniejące pomiędzy narodami Europy Wschodniej oraz na widoczne w filmach podejście do przeszłości i teraźniejszości.


źródło: neissefilmfestival.net

Najnowsze aktualności

Bogatyńska „Noc spisowa...

W związku z Narodowym Spisem Powszechnym Lud...

Kategoria: Najważniejsze wiadomości, Społeczeństwo,

17 września 2021
Czytaj więcej

W obiektywie Marzeny Drozdowsk...

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z "P...

Kategoria: Ciekawostki, Zdrowie,

17 września 2021
Czytaj więcej

82. rocznica agresji Związku ...

W 2013 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej usta...

Kategoria: Historia,

17 września 2021
Czytaj więcej

Spotkanie autorskie z Romanem ...

14 września 2021 do Bogatyni przyjechał pis...

Kategoria: Kultura,

15 września 2021
Czytaj więcej

Pisarz-podróżnik spotkał si...

14 września Bibliotekę Publiczną w Bogatyn...

Kategoria: Kultura, Oświata,

15 września 2021
Czytaj więcej
Zobacz więcej aktualności