Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Współpraca transgraniczna
ZWIĄZEK MIAST

"Mały Trójkąt"

Zittau, Bogatynia, Hradek n. Nysą

Kolej na trójstyku - wspólne oświadczenie władz

4 Listopad 2019

W ubiegłą sobotę w Porajowie doszło do niecodziennego wydarzenia. Po raz drugi w powojennej historii naszego regionu, w tej miejscowości zatrzymał się pociąg pasażerski relacji Liberec - Hradek nad Nysą - Zittau, a przedstawiciele miast, regionów i przewoźników pogranicza podpisali wspólne oświadczenie w sprawie kolei.

Międzynarodowe warsztaty przyrodnicze zorganizowane przez TPD

17 Październik 2019

Międzynarodowa grupa dzieci i młodzieży kontynuuje w Świeradowie Zdroju projekt Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Euroregionie Nysa.

Warsztaty multiplikatorów

31 Październik 2019

W ubiegłym tygodniu odbyły się w Świeradowie Zdroju Warsztaty multiplikatorów wymiany międzynarodowej. To spotkanie animatorów i działaczy organizacji, wspierających wymianę młodzieży w zakresie współpracy pozaszkolnej.

Europejska Stolica Kultury 2025

29 Październik 2019

Nasz przygraniczny partner, jakim jest miasto Zittau spełniło swoje zapowiedzi. Po przeprowadzonym w maju br. roku referendum obywatelskim, w którym aż 74,2 % oddających głos było na tak, małe saksońskie miasto dołączyło oficjalnie do wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025.

Międzynarodowy Dzień Seniora w Hrádku

24 Październik 2019

11 października 2019 r. w Domu Kultury Beseda w Hrádku nad Nisou świętowano Międzynarodowy Dzień Seniora. Tegorocznym motywem przewodnim balu były bajki w związku z czym część uczestników pojawiła się w przebraniach.

3***Bruch Smaki Regionu

18 Październik 2019

W niedzielę, 13 października w godzinach popołudniowych w Ośrodku Rekreacyjnym nad jeziorem Kristýna w Hradku nad Nysą odbyło się wspólne biesiadowanie podczas spotkania mieszkańców pogranicza Polski, Niemiec i Czech.

XVIII Europejski Odpust Ekumeniczny Kopaczów - Oldřichov

7 Październik 2019

5 października 2019 r. w ramach polsko – czeskiego projektu „Jedność w różnorodności Trójstyku” odbył się w Kopaczowie XVIII Europejski Odpust Ekumeniczny Kopaczów – Oldřichov – integracyjna uroczystość dla mieszkańców trójstyku.

Zakończenie nyskiego projektu

19 Wrzesień 2019

W Hartau k. Zittau odbyło się spotkanie zamykające kolejną edycję projektu Nysa - rzeka, która nas łączy .

Nabór wniosków o ujęcie zadań w GPWT

10 Wrzesień 2019

Na podstawie Zarządzenia Nr 152/2019 Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia z dnia 5.09.2019 r. w sprawie wprowadzenia Gminnego Programu Współpracy Transgranicznej w Urzędzie Miasta i Gminy w Bogatyni Wydział Współpracy z Zagranicą i Promocji ogłasza nabór Wniosków o ujęcie zadań w Gminnym Programie Współpracy Transgranicznej (GPWT) oraz zaplanowanie środków na ich realizację w budżecie gminy na rok 2020.

Smart Integration

24 Czerwiec 2019

W ubiegły wtorek (18 czerwca), w Muzeum Śląskim w Görlitz, odbył się Konwent dolnośląsko-saksońskich gmin przygranicznych zorganizowany przez Saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Instytut Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu "Smart Integration", który ma na celu pogłębienie współpracy administracyjnej we wszystkich aspektach planowania przestrzennego i rozwoju regionalnego w obszarze wsparcia.

Nysa/Nisa/Neisse - rzeka, która nas łączy

17 Czerwiec 2019

14 czerwca w Eurocentrum Jablonec odbyła się trójstronna konferencja z okazji 20-lecia Przesłania Rusałki Nysy „Nysa - rzeka, która nas łączy”. Bogatynię reprezentowała grupa samorządowców, krajoznawców i przedstawicieli stowarzyszeń zajmujących się turystyką oraz rekreacją.

Ćwiczenia „Wicher”

13 Czerwiec 2019

W sobotę 8 czerwca w Kunraticach odbyły się międzynarodowe ćwiczenia „Wicher” organizowane w ramach projektu "Nysa, Witka, Miedzianka - rzeki, które nas łączą (ćwiczenia strażackie - klęski żywiołowe)”. W akcji uczestniczyli między innymi strażacy z OSP Sieniawka. Działania służb obserwował  Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Błasiak.

Spotkanie z czeskimi sąsiadami

12 Czerwiec 2019

We wtorek (11 czerwca) burmistrz Wojciech Błasiak i wiceburmistrz Bożena Wojciechowska gościli w tutejszym urzędzie starostów Heřmanic i Kunratic.

Wraca temat mostu na Trójstyku

30 Maj 2019

27 maja b.r. w siedzibie DSDiK we Wrocławiu odbyło się spotkanie robocze, w którym udział wzięli Thomas Zenker - Nadurmistrz Zittau, Josef Horinka - Starosta Hrádka nad Nysą, Wojciech Błasiak - Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia oraz Dyrektor DSDiK - Leszek Loch, przedstawiciele biura projektowego PBW Inżynieria Sp. z o.o. i pracownicy DSDiK. W spotkaniu uczestniczyła również Agnieszka Goranin - przedstawicielka Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Bogatynia wspiera Zittau w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025

23 Maj 2019

22 maja w Zittau odbyła się dyskusja w studio pomiędzy Nadburmistrzem Zittau Thomasem Zenkerem oraz partnerami z Polski i Czech. Polską stronę reprezentowali Burmistrz Miasta i Gminy Wojciech Błasiak oraz Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński. Z czeskiej strony przybyli Josef Horinka - Starosta Hradka n/N oraz Hetman Kraju Libereckiego Martin Půta.

Z Zittau do Bogatyni i dalej do Frydlantu

6 Maj 2019

Dziś w Starostwie Powiatowym Goerlitz odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Trans-Bordes, o którym pisaliśmy już w artykule "Wokół Trójstyku" . Organizatorem był ZVON czyli Związek przewoźników z Górnych Łużyc i Dolnego Śląska, a tematem przewodnim pomysł przedłużenia linii Bogatynia-Sieniawka do Zittau, a w przyszłości z Bogatyni do Frydlantu, a nawet Świeradowa Zdroju.

Europa na Trójstyku - rozkład jazdy autobusów

30 Kwiecień 2019

W środę, 1 maja, od godziny 14:00 zapraszamy Państwa w plener na polsko-czesko-niemieckim trójstyku Porajów-Hradek-Zittau, aby uczcić 15. rocznicę wspólnego członkostwa w Unii Europejskiej.

Poniżej rozkład jazdy autobusów, dzięki którym będzie można wygodnie dotrzeć na trójstyk z każdego miejsca gminy.

Obradowała grupa robocza Współpraca kulturalna i sportowa

18 Kwiecień 2019

Dziś (17.04) również w Hradku n/N obradowała druga grupa robocza w ramach Związku Miast - Współpraca kulturalna i sportowa.

Wspólna Rada Związku Miast

12 Kwiecień 2019

Przekazanie prezydencji oraz sprawozdanie z realizacji zadań w roku 2018 to główne punkty 21. Wspólnej Rady  Związku Miast "Mały Trójkąt - Bogatynia - Hrádek - Zittau", która w środę odbyła się w Bogatyni.

Obradowała grupa kierownicza

3 Kwiecień 2019

W miniony czwartek, w Hradku nad Nysą, obradowała grupa kierownicza Związku Miast.