Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Warto zobaczyć
warto zobaczyć

Miejsca i obiekty godne polecenia i uwagi ze względu na swoje unikalne walory.

Styk trzech granic

Styk trzech granic (trójstyk) - to tutaj spotykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Upamiętnione obeliskami, historyczne miejsce centralnych obchodów wejścia Polski i Czech do Unii Europejskiej. Popularny cel wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych, atrakcyjny przystanek podczas spływu Nysą Łużycką. Miejsce międzynarodowych imprez, spotkań i integracji Polaków, Czechów i Niemców.

Pomnik przyrody

Przed budynkiem zarządu Kopalni Węgla Brunatnego Turów stoi oryginalny pomnik przyrody, olbrzymi pień drzewa iglastego sprzed około 18 milionów lat. Ten gatunek drewna najbardziej zbliżony jest do sekwoi. Współczesne sekwoje to jedne z największych i najdłużej żyjących drzew na świecie. Dorastają do 110 metrów a średnica ich pnia liczy od sześciu do dziewięciu metrów. Właśnie takie pnie, w basenie utworzonym przez zapadnięcie się lokalnego złoża, zamieniły się w skałę osadową zwaną węglem brunatnym.

Izba regionalna

Izba regionalna w kompleksie Zespołu Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej i Gimnazjum w Działoszynie gromadzi zbiory przedmiotów użytkowych, mebli, narzędzi rolniczych. Prezentuje również dokumenty i fotografie obrazujące życie mieszkańców Działoszyna i okolicznych miejscowości od XVIII do XX wieku.
Czynne przez cały rok, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00. Pozostałe dni po wcześniejszym uzgodnieniu. Kontakt: R. Zawadzki, tel. 665 325 971 lub (0048) 75 77 18 226

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni

Kościół  wzniesiony został w 1868 roku przez zakon cysterek jako kościół przyklasztorny. Zbudowany w stylu neogotyckim, murowany, jednonawowy. Posiada zabytkowy kamienny portal nad wejściem oraz oryginalną stolarkę wewnątrz. Usytuowany przy ul. Kurzańskiej.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni

Kościół wzniesiony został w XVII w. Przebudowany w roku 1752 i w latach 1823-25. Spalony w 1966 roku po czym odbudowany w latach 1966-68. Posiada zabytkowe kamienne portale nad wejściem głównym i wejściem do zakrystii oraz 6 kamiennych epitafiów z XVI i XVII w. Kościół usytuowany jest na wzgórzu od ul. Białogórskiej.

Zabudowa przysłupowo-zrębowa

W gminie Bogatynia zobaczyć można zespół drewnianych budynków łużyckich z XVII–XIX w., osobliwość na terenie Polski. Konstrukcja tych domów charakteryzuje się połączeniem wielu materiałów i technik budowlanych, gdzie podstawowym elementem jest przysłup – stąd nazwa dom przysłupowo-zrębowy. Domy te w większości piętrowe, na parterze posiadały warsztaty tkackie. Wiele z nich posiada elementy zdobnicze – portale drzwiowe, opaski okienne i dekorowane słupy.

Obóz pracy przymusowej w Sieniawce

Od 1943r. doszło do zajęcia oraz rozbudowy koszar w Kleinschönau i utworzenia Zittwerke A.G. (Zakłady Zittau S.A.) Junkers Flugzeug und Motorwerke A.G. Dessau (Junkers Lotnicze i Silnikowe Zakłady S.A. Dessau).

Od października 1944 roku utworzono filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Kleinschönau (Sieniawka). Na siłę roboczą składali się jeńcy oraz więźniowie wielu narodowości: Polaków, Żydów, Rosjan, Belgów, Francuzów, Włochów, a także narodowości jugosłowiańskie, których liczba wg. różnych źródeł wynosiła od 8-12 tys.

Więcej informacji na stronie www.lgp.org.pl

Grądy koło Posady

W 2002 roku, na terenie gminy Bogatynia utworzono rezerwat przyrody „Grądy koło Posady” o powierzchni 5,27 ha. Jego celem jest ochrona fragmentów naturalnych lasów grądowych. W runie spotkać można chronioną konwalię majową i bluszcz pospolity. Niektóre partie lasu między Trzcińcem a Posadą, zwłaszcza fragmenty z drzewostanem lipowym lub klonowym stanowią unikat w skali Polski.

Malowniczy przełom Nysy Łużyckiej

Między Trzcińcem a Posadą można zobaczyć również niezwykle malowniczy przełom Nysy Łużyckiej, o stromych, miejscami urwistych i skalistych zboczach.

Zespół Szkół

Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Bogatyni posiada bogatą bazę sportowo-rekreacyjną, do której można zaliczyć basen (o wymiarach niecki 25m × 12,5m), stadion z kompleksem boisk, salę gimnastyczną, siłownię, salę tenisa stołowego, dyskotekę, salę bilardową, kręgielnię, salę konferencyjną oraz kawiarnię.

Ośrodek Sportu i Rekreacji

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni to profesjonalne obiekty sportowe o europejskim standardzie, na których organizowane są zawody sportowe rangi regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Na stadionie sportowym przy ulicy Białogórskiej znajduje się hotel z trzydziestoma miejscami noclegowymi.

Miejsce biwakowe

Na drodze Bogatynia – Jasna Góra odnajdziemy malowniczo położony park – miejsce biwakowe, gdzie każdy mieszkaniec czy przyjezdny może odpocząć w cieniu drzew lub skorzystać specjalnie przygotowanego miejsca do rozpalenia ogniska na zakończenie wędrówki po pełnej atrakcji gminie Bogatynia.

Obiekty przemysłowe

Obiekty przemysłowe to stały element pejzażu gminy Bogatynia. U niektórych budzą chęć poznania tego, co mieści się za zamkniętą bramą zakładu. Jednym z takich miejsc jest Kopalnia Węgla Brunatnego „Turów” z ogromnym wyrobiskiem - „dziurą w ziemi” w kształcie misy o głębokości ok. 210 m i powierzchni 24 km2. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość zwiedzenia kopalni połączona ze zjazdem na ścianę węglową.

Zalew

Okolice zalewu w Bogatyni to urokliwe o każdej porze roku miejsce spacerowe. Zalew utworzono w 1972 roku wykorzystując naturalne obniżenie terenu. Dziś obszar niezagospodarowany i trochę dziki, jednak w niedalekiej przyszłości gmina Bogatynia planuje tam budowę centrum rekreacyjnego.

Barokowy kościół pw. św. Bartłomieja

Barokowy kościół pw. św. Bartłomieja w Działoszynie. Po renowacji i konserwacji wnętrza w latach 2006-2008 kościół jest perłą pośród obiektów sakralnych w całym regionie Świątynia powstała w końcu XIV stulecia, poświęcona przez praskiego biskupa Petrusa w 1493 roku.
Majestatyczna bryła kościoła wraz z wyniosłą wieżą i XVIII wieczną plebanią górują nad okolicą im wspaniale komponują się z górnołużyckim krajobrazem.