Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Aktualności / Nyski Festiwal Filmowy zmuszony do zmiany planów
Nyski Festiwal Filmowy zmuszony do zmiany planów

26 Marzec 2020

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa 17ta edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego nie odbędzie się w zaplanowanym na maj terminie.

Twórcy festiwalu z Kunstbauerkino w Großhennersdorfie podjęli taką decyzję po naradzie z partnerami i sponsorami.

„Trójnarodowa, ponadgraniczna współpraca stanowi kwintesencję naszego festiwalu", mówi Ola Staszel z trójosobowego zespołu kierowniczego. „Organizacja programu festiwalowego w kooperacji z ponad 20 kinami w trzech krajach nawet w normalnych warunkach stanowi nie lada wyzwanie.

Biorąc pod uwagę stale wzrastające ograniczenia w życiu publicznym spowodowane rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa, zamknięte sale kinowe, zamknięte granice naszych sąsiadów, Polski i Czech, a także niemożliwy do przewidzenia rozwój sytuacji w nadchodzących tygodniach, odpowiednie przygotowanie i realizacja festiwalu w zaplanowanej formie nie jest możliwa. Decyzję tę podjęliśmy z ogromnym żalem. Jednakże zdrowie całego zespołu i naszych gości są dla nas w tej sytuacji absolutnym priorytetem!“

Także Thomas Zenker, burmistrz Zittau, miasta, które położone jest centralnie na granicy z Polską i Czechami, wyraził swoje ubolewanie: „Decyzja o odwołaniu Nyskiego Festiwalu Filmowego jest w odniesieniu do obecnej sytuacji bardzo przykra, ale całkowicie zrozumiała. Festiwal jest ambasadorem naszej woli o ścisłej współpracy ponadgranicznej, tym bardziej z niepokojem przysłuchujemy się obecnym dyskusjom w Warszawie i Pradze o możliwości całkowitego zamknięcia granic. Dla rozwoju naszego wspólnego regionu stanowiłoby to ogromny hamulec, dla myśli europejskiej porażkę." Miasto Zittau nadal wspiera Nyski Festiwal Filmowy i pozostaje jego partnerem, także w przypadku realizacji festiwalu w alternatywnej formie - to słowa Zenkera.

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Błasiak również wyraził ubolewanie z tego powodu: „Przykro nam, że Nyski Festiwal Filmowy nie odbędzie się w planowanym terminie, tym bardziej, że Urząd Miasta i Gminy wraz z Bogatyńskim Ośrodkiem Kultury w Bogatyni miał być, po wielu latach przerwy, współorganizatorem tego wspaniałego wydarzenia. Zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich są jednak teraz najwyższym priorytetem.” Bogatyński magistrat podkreślił swoją otwartość i gotowość do współpracy w przyszłości.

17ta edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego nie przepadnie jednak zupełnie. Pod uwagę brany jest późniejszy termin festiwalu i jego organizacja w skromniejszej formie lub udostępnienie części programu festiwalowego online. W tej chwili sprawdzane są wszystkie możliwe opcje.

Aktualne informacje na ten temat na stronie: www.neissefilmfestival.net