Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Współpraca transgraniczna / Informacja prasowa burmistrza Zittau
Informacja prasowa burmistrza Zittau

17 Grudzień 2019

Starania miasta Zittau o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2025 niestety nie powiodły się. Mimo decyzji jury mamy nadzieję na utrzymanie i pogłębienie współpracy przy konkretnych projektach. Poniżej oficjalna notatka prasowa biura burmistrza Thomasa Zenkera.

 

 

Stolica kultury staje się kulturowym miastem serc
Negatywna decyzja jury, ale wciąż na tej samej ścieżce

Berlin, 12.12.2019 - europejskie jury ogłosiło wyniki konkursu. Naszej ofercie „365° Life - Zittau dla Regionu Trzech Krajów“ niestety nie udało się dostać do drugiego etapu.
Zespół aplikacyjny wokół burmistrza Thomasa Zenkera i wielu kibiców w Żytawie i całym regionie pragnęli lepszego wyniku w procesie aplikacyjnym i ciężko nad nim pracowali.
Mimo tego proces ten musi być i będzie kontynuowany bez tego konkursu. „Decyzja boli, ale jesteśmy również bardzo dumni, ponieważ widzieliśmy nową jakość wsparcia i wielu ludzi, organizacji i gmin odczuwa prawdziwy entuzjazm do współpracy nad czymś dużym” - powiedział burmistrz Thomas Zenker. „Zittau i zespół przygotowujący ofertę są bardzo wdzięczni, a projekt był wart wszelkich starań.” Zespół Zittau życzy teraz wszystkim kandydatom pozostającym w konkursie dalszych sukcesów. Jury ma teraz 21 dni roboczych na uzasadnienie tej decyzji.

Pragniemy mimo tego dążyć do realizacji pomysłów i strategii zawartych w tej aplikacji, a przede wszystkim opracowywać i wdrażać projekty wspierające wspólny region.
Wspólna konferencja kulturalna całego Euroregionu odbędzie się w lutym. Projekt „Region przygraniczny - Transition Europe”, koncepcja wystawy na poziomie wystawy krajowej, która opowiada historię regionu z czterech perspektyw jednocześnie, pozostaje tak samo celem, jak idea mostu w punkcie trzech krajów jako miejsca ważnych wydarzeń kulturalnych. Dalszy rozwój infrastrukturalny: transport publiczny a także wspólne platformy komunikacyjne są nadal niezbędne dla pozytywnego rozwoju całego obszaru zastosowania. Nasza aplikacja zyskała dużą siłę dzięki zaangażowaniu mieszkańców, zrzeszonych w stowarzyszeniach jak np. tzw. Krąg Przyjaciół. Miasto Żytawa i jego partnerzy (gminy i miasta) nadal to popierają i promują. „Wyjaśniliśmy także komisji oceniającej, że cała aplikacja była możliwa tylko z udziałem ludzi i ich zaangażowaniem”, wyjaśnia Thomas Zenker. „Mamy wielką nadzieję, że jak najwięcej tego zaangażowania pozostanie również bez konkursu. Apelujemy do polityków regionu, aby jeszcze bardziej to wzmocnili.”

Bernd Lange, starosta okręgowy, potwierdza ten pogląd: „Mimo że droga do Stolicy Kultury w 2025 roku jest dla nas niestety dzisiaj skończona, Żytawa jest i pozostaje centrum Europy. Chcemy nadal realizować projekty, które już się rozpoczęły i uwypuklić szczególną rolę miasta w trójkącie granicznym. Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym, a przede wszystkim burmistrzowi Thomasowi Zenkerowi i jego zespołowi z Biura Stolicy Kultury za ich wielkie zaangażowanie i nie mogę się doczekać, aby nadal wspierać ich jako zwolenników przyszłego rozwoju regionu” - powiedział po podjęciu decyzji zarząd powiatu Görlitz jury.

Miasto Żytawa dziękuje wszystkim kibicom i sponsorom, a także wszystkim członkom zespołu i ekspertom bezpośrednio zaangażowanym w aplikację. W perspektywie aplikacji omawiano już bardzo obiecujące perspektywy: w 2028 i 2029 r. nasz region ponownie będzie miał szansę na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W tych latach Czechy i Polska są narodami, które mogą nominować. „Jestem absolutnie pewien, że nasz region zasługuje na ten tytuł i może zapewnić bardzo ważne i niezbędne informacje dla Europy. Dlatego byłbym bardzo wdzięczny, gdyby nasi sąsiedzi również wybrali tę drogę. Jesteśmy gotowi na wszelkie wsparcie”, wyjaśnia burmistrz Zenker.

-------------------
Informacja medialna <tutaj>