Jesteś tutaj: Strona główna / OCHRONA ŚRODOWISKA / Aktualności / Młodzi debatowali o klimacie
Młodzi debatowali o klimacie

5 Listopad 2019

W ramach projektu Transgea, w bogatyńskim urzędzie odbyły się młodzieżowe debaty p.n. „Jak łagodzić skutki zmian klimatu poprzez działania lokalne”. Wzięli w nich udział uczniowie z SP nr 3 i LO.

Skutki zmian klimatu takie jak długotrwałe upały, susze, gwałtowne opady powodujące podtopienia i powodzie oraz intensywne wiatry to coraz częściej występujące zagrożenia, mające wpływ na funkcjonowanie wielu miejscowości i mieszkańców. Wpływ na zmiany klimatu ma również niska emisja i smog powstający w okresie grzewczym. Co możemy zrobić na poziomie lokalnym i jak dostosować najbliższe otoczenie do przebiegających zmian klimatu? Jak dowiedziała się młodzież, każdy z nas może chronić klimat. Działania te nie wymagają ani eksperckiej wiedzy, ani dużej ilości czasu czy nakładów finansowych. Wystarczy, że podczas podejmowania codziennych decyzji będziemy mieli na uwadze dobro środowiska naturalnego, w tym oszczędzanie wody, energii, papieru, ograniczanie powstawania odpadów i odpowiednie z nimi postępowanie. Podczas panelu rozmawiano o tym, jak ważne jest wprowadzenie dobrych nawyków.

Co zatem robić?

Drukuj dwustronnie.

Zapisuj zeszyty do końca.

Zakręcaj kran kiedy myjesz zęby, bierz prysznic zamiast kąpieli.

W mieście staraj się poruszać pieszo lub rowerem, a nie samochodem, jest to zdrowsze i bardziej ekonomiczne.

Nie używaj jednorazowych toreb foliowych.

Nie marnuj jedzenia.

Kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz.

Segreguj odpady.

Wyłączaj lampy oraz urządzenia, z których nie korzystasz.

Nie przegrzewaj mieszkania, przykręć termostat. Średnia temperatura w pokoju powinna wynosić 20-21°C.

Nie zostawiaj w kontakcie ładowarki.

Gotuj potrawy pod przykrywką, oszczędzisz nawet do trzy razy więcej energii.

Niepotrzebne, jeszcze dobre rzeczy oddaj innym (ubrania, książki, zabawki, meble itp.).

To tylko część wskazówek, jakie usłyszeli uczniowie.

Podczas debaty wiele uwagi poświęcono także konieczności sadzenia drzew i innych roślin oraz ochronie owadów zapylających. Nie zabrakło również tak ważnego tematu jakim są odnawialne źródła energii. Młodzież z bogatyńskich szkół bardzo aktywnie uczestniczyła w dyskusjach i wykazała się dużą wiedzą na temat ekologii.

O „życiu z klimatem” rozmawiali z uczniami przedstawiciele Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja”, realizujący wraz z partnerami, w tym wiodącym - IMGW, projekt Transgea. Jego celem jest przygotowanie regionu transgranicznego Polski i Saksonii do nadchodzących zmian klimatu na poziomie lokalnym, poprzez koordynację współpracy w dziedzinie ekologii pomiędzy instytucjami oraz społeczeństwem.

Treść przedstawionej podczas debaty prezentacji do pobrania <tutaj>