Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Współpraca transgraniczna / Kolej na trójstyku - wspólne oświadczenie władz
Kolej na trójstyku - wspólne oświadczenie władz

4 Listopad 2019

W ubiegłą sobotę w Porajowie doszło do niecodziennego wydarzenia. Po raz drugi w powojennej historii naszego regionu, w tej miejscowości zatrzymał się pociąg pasażerski relacji Liberec - Hradek nad Nysą - Zittau, a przedstawiciele miast, regionów i przewoźników pogranicza podpisali wspólne oświadczenie w sprawie kolei.

Wyjątkowy postój pociągu był możliwy za sprawą świętowania 160-lecia uruchomienia tej linii kolejowej. Podczas wydarzenia wyraźnie zaakcentowano wieloletnie, jak dotąd niestety bezowocne, starania władz samorządowych miast Małego Trójkąta oraz przygranicznych regionów o poprawę stanu kolei na odcinku pomiędzy Hradkiem a Zittau oraz utworzenie przystanku w Porajowie. Podkreślając trzydziestą rocznicę zmian ustrojowych w Polsce, Czechach i Niemczech oraz 15-lecie wspólnego członkostwa w Unii Europejskiej, podpisano oświadczenie, w którym przeczytać możemy między innymi: Naszym wspólnym celem jest remont i przyspieszenie ruchu na wymienionej linii kolejowej, by można było zapewnić niezbędne nawiązujące połączenia zarówno w Libercu, jak i w Zittau a jednocześnie obsłużyć wszystkie potrzebne przystanki i stacje. W celu poprawy obsługi polskiego terenu uważamy za korzystną budowę nowej stacji w miejscowości Porajów. Apelujemy więc do wszystkich kompetentnych przedstawicieli administracji państwowej o przyspieszenie rozmów prowadzących do modernizacji tej linii kolejowej.

Z polskiej strony dokument podpisali zastępca burmistrza ds. polityki regionalnej Bożena Wojciechowska oraz członek zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Ireneusz Owsik. Wśród sygnatariuszy byli także m.in. burmistrzowie Hradka i Zittau, prezydent Liberca, starosta powiatu Goerlitz i hejtman Libereckiego Kraju.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu, witający podróżujących pociągiem gości, sołtys Porajowa Mateusz Smosarski to ważna dla mieszkańców całej gminy sprawa, a przystanek, który tu, miejmy nadzieję w końcu powstanie, przyczyni się do lepszego skomunikowania całego regionu. Na potwierdzenie tych słów warto wspomnieć, że mimo niesprzyjającej aury, na przejeździe kolejowym w Porajowie pojawiło się bardzo wielu mieszkańców tej miejscowości, co świadczy o dużym zainteresowaniu połączeniem kolejowym, nazwanym przez sygnatariuszy jednym z kluczowych warunków rozwoju pomyślnej współpracy transgranicznej.