Jesteś tutaj: Strona główna / OCHRONA ŚRODOWISKA / Aktualności / Fenspiryd w lekach wycofywany z aptek
Fenspiryd w lekach wycofywany z aptek

5 Czerwiec 2019

Szanowni Państwo,
decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dn. 11 lutego 2019 r. wstrzymane w obrocie zostały wszystkie preparaty zawierające w swoim składzie fenspiryd. Dodatkowo, 3 czerwca 2019 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyborów Medycznych i Preparatów Biobójczych cofnął pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych zawierających fenspiryd.

Fenspiryd, jako lek stosowany w kaszlu może wywoływać zaburzenia rytmu serca. Zaburzenia rytmu serca mogą pojawić się nagle i mieć ciężki charakter, nie ma też możliwości przewidzenia zawczasu, którzy pacjenci będą obarczeni ryzykiem rozwoju takich reakcji niepożądanych. W opozycji do ryzyka jest fakt, że produkty zawierające fenspiryd stosuje się w leczeniu łagodnych chorób przebiegających z kaszlem. Z tego powodu Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii uznał, że leki te nie powinny być dostępne.

Zatem nie należy stosować preparatów zawierających w swoim składzie fenspiryd, tj.:

 Pulneo - krople, syrop,

 Elofen - krople,

 Eurespal - tabletki,

 Fenspogal - syrop,

 Fosidal - syrop,

 Eurefin - syrop.

Wyżej wymienione preparaty można przekazać do utylizacji w najbliższej aptece.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyborów Medycznych i Preparatów Biobójczych: www.urpl.gov.pl .

mgr farm. Tomasz Buczek