Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Aktualności / Wokół Trójstyku
Wokół Trójstyku

25 Kwiecień 2019

Liberec, Frydlant, Zawidów, Sulików, Görlitz, Krzewina, Zittau oraz Hrádek nad Nisou to przystanki na trasie pociągu „Wokół Trójstyku”, który wyruszył w specjalną podróż przez trzy kraje, pokonując 119 km i aż 8 krotnie przekraczając granice.

W podróży wzięły udział delegacje z trzech krajów: między innymi przedstawiciele przewoźników, dziennikarze, władze lokalne. Bogatynia reprezentowana była przez stowarzyszenia zajmujące się turystyką oraz samorządowców.

Podróż pociągiem przez trzy kraje została zorganizowana przez KORID LK, który jest jednym z partnerów projektu TRANS-BORDERS. Jego celem jest nie tylko usprawnienie transgranicznych połączeń kolejowych, ale przede wszystkim wzmocnienie połączeń z regionu do Pragi, Drezna, Berlina i Wrocławia.

Pierwszą Polską stacją był Zawidów. Na miejscu na przybyłych czekała wspaniała niespodzianka w stylu retro, którą przygotowali pracownicy Ośrodka Kultury.

Na stacji Görlitz odbyła się konferencja prasowa, podczas której dziennikarze zadawali pytania dotyczące planowanych inwestycji związanych z rozwojem kolei na terenie trójstyku.

Warto zaznaczyć, że władze Bogatyni prowadzą rozmowy na temat przywrócenia połączenia kolejowego na terenie Miasta i Gminy Bogatynia.

Przystanek na stacji Krzewina Zgorzelecka pokazał paradoks miejscowego trójstyku. Z dworca po stronie polskiej korzystają głównie mieszkańcy Ostritz w Niemczech.

Dzięki projektowi TRANS-BORDERS władze lokalne zwiększają presję na inwestycje w regionie przygranicznym. Partnerem wiodącym projektu jest Saksońskie Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Transportu, partnerem projektu ze strony polskiej jest Województwo Dolnośląskie – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.