Jesteś tutaj: Strona główna / KULTURA / Wiadomości kulturalne / 79. rocznica zsyłki Polaków na Sybir
79. rocznica zsyłki Polaków na Sybir

12 Luty 2019

W każdą rocznicę masowej zsyłki Polaków na Sybir członkowie Koła Sybiraków w Bogatyni spotykają się, wraz z zaproszonymi gośćmi, by upamiętnić dramatyczne wydarzenia sprzed lat. Tegoroczne spotkanie było okazją do wspomnień, podziękowań i okolicznościowych przemówień.

 

 

Tradycyjnie rozpoczęto od odśpiewania „Marszu Sybiraków”, który jest hymnem związku, po czym minutą ciszy uczczono pamięć tych członków związku, którzy odeszli.

W swoim okolicznościowym przemówieniu, pani Zofia Kulikowska, Prezes Bogatyńskiego Koła Sybiraków, przypomniała okrutne losy zesłańców. Pamięć o nieludzkich warunkach, straszliwym mrozie, głodzie, cierpieniu i śmierci jest głęboka ale, mimo upływu dekad, ciągle żywa. Za każdym razem porusza do głębi wszystkich słuchających.

O znaczeniu pamięci i głębokim sensie jej pielęgnowania dla dobra  następnych pokoleń mówiła w swoim wystąpieniu pani Bożena Wojciechowska Zastępca Burmistrza ds. Polityki Regionalnej. Odczytała także list Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia skierowany do bogatyńskich Sybiraków. Padły słowa podziękowania za wysiłek bogatyńskich Sybiraków w pielęgnowaniu pamięci historycznej oraz prośba o kolejne spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach.

Niestety naocznych świadków jest wśród nas coraz mniej, dlatego tak bardzo ważna jest pamięć i zrozumienie znaczenia wydarzeń sprzed lat. 

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. Źródło: IPN.

« Sierpień »
pn wt sr cz pt so nd
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1