Jesteś tutaj: Strona główna / URZĄD / Komunikaty / Informacja dot. gorącego popiołu
Informacja dot. gorącego popiołu

6 Luty 2019

Szanowni Państwo, coraz częściej odnotowywane są przypadki wyrzucania gorącego popiołu i żużlu do pojemników na odpady komunalne. Przypominamy, że takie postępowanie niesie za sobą bardzo poważne zagrożenia.

Umieszczanie w pojemnikach na zmieszane odpady komunalne materiałów gorących lub  żarzących się może spowodować zniszczenie  pojemnika, straty materialne zarówno po stronie właściciela nieruchomości jak i przedsiębiorcy odbierającego odpady, a w najgorszym wypadku stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia mieszkańców. Odpady mogą ulec zapaleniu zagrażając pobliskim nieruchomościom oraz przy spalaniu wytwarzać niezwykle toksyczne związki. W przypadku odbioru żarzącego popiołu  przez firmę transportującą odpady, istnieje bardzo duże zagrożenie zapłonu samochodu przeznaczonego do transportu odpadów.

Aby uniknąć tych problemów należy: do pojemników na odpady zmieszane wrzucać wyłącznie ZIMNY (schłodzony) popiół. Nie należy studzić popiołu wodą, ponieważ w ujemnych temperaturach mokry popiół może przymarzać do pojemnika uniemożliwiając jego skuteczne opróżnianie.

W przypadku stwierdzenia przez pracownika GPO ciepłego lub żarzącego się popiołu w pojemniku, odpady nie zostaną odebrane.

PRZYPOMINAMY, ŻE POPIÓŁ ZARÓWNO ZE SPALONEGO DREWNA I  WĘGLA NALEŻY WRZUCAĆ WYŁĄCZNIE DO POJEMNIKA NA ODPADY ZMIESZANE.