Jesteś tutaj: Strona główna / KULTURA / Wiadomości kulturalne / Prymicje ks. Rafała Szwedy
Prymicje ks. Rafała Szwedy

16 Lipiec 2018

W niedzielę 15 lipca o godz. 12.00 w kościele św Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni została odprawiona uroczysta Msza św. prymicyjna księdza Rafała Szwedy.

Ksiądz Rafał pochodzi z Bogatyni, tu się urodził i wychował. Kilkanaście lat temu emigrował do Szkocji. Tam poczuł powołanie do stanu kapłańskiego i wstąpił do seminarium duchownego w diecezji Aberdeen. Studiował również w Rzymie. 6 lipca tego roku został wyświęcony na kapłana, a w ostatnią niedzielę odprawił w swoim rodzinnym mieście Mszę św. prymicyjną.

Zgodnie ze zwyczajem prymicjanta otoczonego wieńcem, procesyjnie, odprowadziły do kościoła dziewczynki ubrane na biało - to znak czystości, niewinności oraz oddania się neoprezbitera na wyłączną służbę Bogu. W procesji szła również mama, dziadkowie, rodzina księdza i przyjaciele.

W uroczystej Mszy prymicyjnej koncelebrowanej brali udział ks. Piotr Frodyma, ks. Ryszard Trzósło oraz przyjaciel rodziny prymicjanta ks. Ryszard Szkoła, który w latach 70-tych pracował jako wikariusz w bogatyńskiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Pod koniec Mszy św. nastąpiły podziękowania i gratulacje. Ksiądz proboszcz Ryszard Trzósło prosił wszystkich wiernych o otoczenie ks. Rafała modlitwą i życzliwością. Natomiast ksiądz Rafał serdecznie podziękował wszystkim za przybycie i udział w uroczystości. Jednak największe wzruszenie wywołały podziękowania, które skierował do swojej mamy i dziadków.

Na koniec ks. Rafał udzielał chętnym specjalnego błogosławieństwa prymicyjnego. Błogosławieństwo, którego udziela prymicjant ma rangę błogosławieństwa papieskiego i daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

« Kwiecień »
pn wt sr cz pt so nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5