Jesteś tutaj: Strona główna / SPORT / Wiadomości / Złoty Stok - spływ Przełomem Bardzkim i zwiedzanie Kłodzka
Złoty Stok - spływ Przełomem Bardzkim i zwiedzanie Kłodzka

11 Lipiec 2018

Relacja Sekcji Turystyki Rekreacyjnej „Bog-Tur” z wycieczki Złoty Stok - spływ Przełomem Bardzkim i zwiedzanie Kłodzka.

Dnia 7 lipca 2018 r. wyruszyliśmy na wycieczkę do Złotego Stoku. Wczesnym rankiem przywitało nas słońce, które towarzyszyło nam przez cały czas. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Złotym Stoku od Kopalni Złota. Przeszliśmy podziemną trasą turystyczną, w której skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna), „Chodnika Śmierci” i spotkanie z Gnomem w Chodniku Śmierci. Chodnik śmierci to wykuty na wyższej kondygnacji chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Według wierzeń górniczych złota w kopalni pilnowały gnomy. Mówiono, że są to górnicy, którzy zginęli niegdyś w podziemnych zawałach. Gnomy były postrzegane jako życzliwe postacie, które często ratowały górnikom życie. Aby to zrobić, gnom uderzał ponoć patykiem o patyk. Górnik słysząc odgłos, szedł za dźwiękiem, aż trafił do wyjścia. W naszej kopani można spotkać gnoma Szarego, który pojawia się niespodziewanie z migoczącą lampą. Legenda głosi, że spojrzenie mu w oczy gwarantuje spełnienie marzeń. Jeśli jednak w oczy gnoma spojrzy człowiek zły, może zostać w kopalni na zawsze.

Turyści rządni wrażeń mogli część trasy przebyć specjalnie przygotowaną ośmiometrową zjeżdżalnią. Największą jednak atrakcją Sztolni Czarnej jest jedyny w Polsce podziemny wodospad. Głęboko pod ziemią, w małej komorze, z wysokości ośmiu metrów, woda z hukiem spada tuż przed odwiedzających, nierzadko ochlapując twarze zachwyconych turystów.
Od roku 2008 turyści z tego poziomu wyjeżdżają na zewnątrz trasą liczącą ok. 300 metrów Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem - największą atrakcją turystyczną kopalni złota.

Na peronie KOPALNIA ZŁOTA GŁOWNA przewodnik podziękował turystom za uwagę i zachęcał wszystkich do skorzystania z dodatkowych atrakcji. A tych nie brakuje na kopalnianym podwórku. Jednocześnie zapraszał każdego z osobna na pyszną kawę czy też herbatę z maleńką dawką arszeniku. Dawka, która nie jest szkodliwa dla zdrowia a jedynie powoduje uzależnienie… od miejsca, ciekawych ludzi i przygody. Dla nas chyba najlepszą atrakcja okazało się płukanie złota. Kto złoto znalazł mógł zabrać ze sobą wiec z tego powodu trudno było grupę z stamtąd zabrać. Każdy z uczestników zdobył certyfikat w płukaniu złota.

Kolejnym punktem naszego zwiedzania był przejazd na przełęcz Kłodzką, z której rozpoczęliśmy podejście niebieskim szlakiem na Kłodzka Górę (765 m). Wielu z nas zdobyło tą górę aby zaliczyć kolejny szczyt do Korony Gór Polski. Po krótkim odpoczynku zeszliśmy żółtym szlakiem do przełęczy Kukułka aby dotrzeć do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Wojciechowicach. Tam czekali na nas przemili właściciele.

Po wyczerpującym dniu pełnym wielu wrażeń, niedługim odpoczynku, jeszcze nie całkiem strudzeni ruszyliśmy zdobyć Twierdzę Kłodzką nocą, która góruje nad Kłodzkiem niczym władca. Przy blasku pochodni i świec, które rozświetlały ciemność, rozpoczęliśmy zwiedzanie. Nocną ciszę zakłóciła muzyka, przeszył ją dźwięk wystrzałów broni czarno prochowej. Przewodnicy, wcielili się w postacie z historii i z legend Kłodzka. Zabrali nas na niezwykły spacer poprzez tajemnice Twierdzy.

Kolejny dzień przywitał nas słońcem. Autokarem udaliśmy się na początek spływu w Ławicy. Przygodę z wodą rozpoczęliśmy na pontonach 8-osobowych. Pogoda nadal nam sprzyjała. Po drodze rozpościerały się wspaniałe widoki. Nysa Kłodzka wiła się zakolami odsłaniając piękno Przełomu Bardzkiego. Dotarliśmy na metę, która kończy się w Bardzie. Nad Bardem króluje Bazylika NMP. W jej podziemiach można było zobaczyć oraz wysłuchać ruchomej szopki. W Bazylice wysłuchaliśmy ciekawiej historii o jej powstaniu. Po zwiedzaniu udaliśmy się jeszcze do przystani gdzie organizatorzy spływu rozpalili dla nas ognisko abyśmy mogli usmażyć kiełbaski.

W dobrych humorach udaliśmy się w drogę powrotną do Bogatyni. Dzięki naszemu kierowcy, który sprostał naszym kaprysom, przybyliśmy do domu nawet przed czasem.

Tekst i zdjęcia: Barbara Otrociuk

 

 

« Lipiec »
pn wt sr cz pt so nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4