Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Aktualności / Podsumowanie Karbonaliów 2018
Podsumowanie Karbonaliów 2018

6 Lipiec 2018

Bogatyńskie Dni Węgla i Energii Karbonalia 2018 organizowane są od 10 lat. W tym roku jest to wyjątkowa edycja. Po raz pierwszy w historii organizujemy nasze święto sami, bez wsparcia zewnętrznej agencji. Trafność tej decyzji z pewnością przyniosła wiele korzyści przede wszystkim dla Mieszkańców, ale także  dla Samorządu Bogatyni. Ocenę Bogatyńskich Dni Węgla i Energii Karbonalia 2018 pozostawiamy każdemu uczestnikowi naszego święta. Tegoroczne Karbonalia to liczne atrakcje dla dzieci, ale nie tylko. Burmistrz Andrzej Grzmielewicz za punkt honoru postawił sobie utworzenie bezpłatnej dla dzieci „Strefy Karbusia” która cieszyła się niesamowitą popularnością.

Wydarzenie jakim były Karbonalia 2018 to mnóstwo koncertów, atrakcji i wydarzeń kulturalno – rozrywkowych. Gmina Bogatynia jako organizator Bogatyńskich Dni Węgla i Energii Karbonalia 2018  negocjowała i podpisała szereg bardzo atrakcyjnych umów z artystami, jednak w każdej umowie widnieje zapis o poufności i nie można upublicznić szczegółów kontraktów. Za podanie do publicznej wiadomości kwot za jakie artyści występują grożą gminie horrendalne kwoty sięgające kilkakrotności wynagrodzeń artystów. Koszt całkowity artystów występujących podczas Karbonaliów zamknął się kwotą 180 tys. zł. Dodatkowe koszty to scena, nagłośnienie i oświetlenie dwóch scen zamykające się kwotą 70 tys. zł. Koszt po stronie Gminy Bogatyni to również hotele dla wszystkich artystów. Tutaj umowa barterowa pozwoliła na zminimalizowanie kosztów, które zamknęły się niemalże symboliczną kwotą, która niestety także nie może być upubliczniona, ale nie przekracza 10 tys. zł. Ważnym, a może najważniejszym jest fakt, że po raz pierwszy w historii pojawiły się wpływy z Karbonaliów. Samodzielna organizacja pozwoliła na uruchomienie mechanizmów, które spowodowały, iż firmy które wystawiały swoje stoiska podczas Karbonaliów wpłacały środki pieniężne na rzecz Gminy Bogatynia. Przykładem może być wpłata ponad 50 tys. zł za obsługę gastronomiczną podczas Karbonaliów. Koszty związane z urządzeniami typu karuzele i organizacją „Strefy Karbusia” były zerowe. Gmina Bogatynia nie zapłaciła ani złotówki za przyjazd wszystkich karuzel i atrakcji wchodzących w park rozrywki. Warto tutaj nadmienić, że koszty wszystkich urządzeń które stanęły w Bogatyni były o połowę niższe niż w latach ubiegłych.  Dziś jeszcze nasze święto nie bilansuje się, jednak przyszłoroczne Karbonalia z pewnością nie będą kosztowały Gminy Bogatynia żadnych środków. Priorytetem jaki postawił Burmistrz Andrzej Grzmielewicz przy organizacji tegorocznych Karbonaliów to przede wszystkim zadowolenie Mieszkańców i dobra, niedroga zabawa podczas Bogatyńskich Dni Wegla i Energii Karbonalia 2018.

Karbonalia to nasze święto, a zarzuty jakie kierowane w stronę Samorządu Bogatyni są niczym nie uargumentowane i mają na celu tylko i wyłącznie manipulacje. Ciężko jest krytykować merytorycznie zadowolenie kilkudziesięciu tysięcy Mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia którzy przez trzy dni korzystali i bawili się podczas Karbonaliów. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że Bogatyńskie Dni Węgla i Energii Karbonalia 2018  kosztowały 300 tys. zł. i były najbardziej atrakcyjnymi Karbonaliami przy bardzo niskich kosztach.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.