Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Aktualności / Cena Wody bez zmian!!!
Cena Wody bez zmian!!!

21 Czerwiec 2018

Co najważniejsze dla Mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia cena wody, za którą płacą bogatynianie nie ulegnie zmianie. Mimo licznych zapowiedzi, komentarzy i przekazywanych nieprawdziwych informacji w Gminie Bogatynia nie będzie podwyżki ceny wody.

Cena wody w Mieście i Gminie Bogatynia od wielu lat nie ulega zmianie. Dzieje się tak za przyczyną wsparcia jakiego udziela Mieszkańcom Burmistrz Andrzej Grzmielewicz przy zgodzie i aprobacie Rady Miejskiej. Niestety ekonomia jest nieubłagana i gdyby nie dotowanie do każdego z gospodarstw domowych musielibyśmy ponosić wyższe koszty opłat za doprowadzenie wody. Determinacja w działaniu Samorządu Bogatyni sprawiła, że od wielu lat, cena tego najważniejszego surowca, w Gminie Bogatynia pozostaje na tym samym poziomie. Położenie Bogatyni i bliskość Kopalni Turów, która powoduje brak wód gruntowych zmusza Gminę Bogatynia do korzystania z wody sprzedawanej przez Elektrownię Turów, a doprowadzanej ze zbiornika Witka. Uwzględniając wszystkie czynniki, łącznie z procesem uzdatniania i doprowadzenia wody do gospodarstw domowych cena nie może być niska. W związku z tym Burmistrz Andrzej Grzmielewicz od wielu lat wspiera Mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia dopłatą do wody pitnej. Dzieje się tak, iż poczucie odpowiedzialności przed Mieszkańcami jest czymś czego zaprzepaścić nie można. Dziś kiedy ceny produktów i usług rosną w zastraszającym tempie, to ceny zależne od Samorządu Bogatyni, czyli opłaty za wodę jak też wywóz nieczystości pozostają na tym samym poziomie. Wiele osób i środowisk krytykujących dopłaty do wody, jakie stosuje Gmina Bogatynia, chciałoby obciążyć Mieszkańców nie dając możliwości wsparcia w tak ważnym obszarze naszego życia.

Zmiana przepisów

Od niedawna, zgodnie z obowiązującymi przepisami, cena wody, nie jest regulowana jak do tej pory, przez Gminę, a ustalana odgórnie przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” . Zgodnie z obowiązującymi przepisami to właśnie ten twór administracji rządowej ustala cenę wody dla każdego przedsiębiorstwa dostarczającego wodę w Polsce. Dzieje się tak też w Gminie Bogatynia. I rzeczywiście ceny „wyliczone” przez „Wody Polskie” doprowadziłyby do podwyżki cen w Mieście i Gminie Bogatynia.  To właśnie „Wody Polskie” narzuciły swoje uwarunkowania i swoje wytyczne do wyliczenia nowej taryfy, blokując tym samym bogatyńskie wodociągi i stawiając je pod przysłowiową ścianą. BWiO nie mając wyjścia musiało złożyć wniosek taryfowy do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” narzucający wysoką cenę tego surowca. W tej sytuacji nie było innej możliwości, gdyż niezastosowanie się do wytycznych „Polskich Wód” skutkowałoby odgórnym podyktowaniem cen, jeszcze bardziej podwyższających cenę wody w Bogatyni.

Wsparcie dla Mieszkańców

Wsparciem po raz kolejny, w nieuczciwej walce pomiędzy obywatelem a administracją rządową okazał się Samorząd Bogatyni. Ważnym, a może najważniejszym jest to, że dotacja nie jest dla wodociągów, a właśnie dla Mieszkańców. Burmistrz wspólnie z Radą Miejską podjęli decyzję o wsparciu Mieszkańców, którzy nie odczują żadnej zmiany, jeśli chodzi o cenę wody. Na wniosek Burmistrza Andrzeja Grzmielewicza Radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę wspierającą Mieszkańców i pozwalającą utrzymać ceny wody na niezmienionym poziomie. Jak mówi Burmistrz Andrzej Grzmielewicz: „…odkąd jestem Burmistrzem nie pozwoliłem i nie pozwolę na to, ażeby Mieszkańcy byli obciążani opłatami, na które może mieć wpływ Gmina Bogatynia. Rzeczywiście nakładając na samorząd kolejne obowiązki i dostarczając nam pracy nie ułatwia nam się tego, ale nie pozwolę, ażeby Mieszkańcy Miasta i Gminy Bogatynia odczuli dzisiejsze zmiany systemowe i nie pozwolę, ażeby uderzyły one w Naszych Mieszkańców. Dopóki jestem Burmistrzem i mam na to wpływ zrobię wszystko, żeby Mieszkańcy płacili jak najmniej, zarówno jeśli chodzi o wodę, jak też o wywóz nieczystości…”

Konkludując Mieszkańcy Miasta i Gminy Bogatynia mogą spać spokojnie. Podwyżki narzucane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” nie dotkną Gminy Bogatynia w sposób bezpośredni. Wszelkie obciążenia zamortyzuje Samorząd Bogatyni poprzez wsparcie jakiego udziela gospodarstwom domowym przy dopłacie do każdego litra wody.