Jesteś tutaj: Strona główna / URZĄD / Komunikaty / KAS przestrzega przed nielegalną sprzedażą napojów alkoholowych na imprezach plenerowych
KAS przestrzega przed nielegalną sprzedażą napojów alkoholowych na imprezach plenerowych

11 Czerwiec 2018

Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed nielegalną sprzedażą napojów alkoholowych na imprezach plenerowych

Okolicznościowe imprezy plenerowe, bardzo popularne w niektórych regionach kraju, często goszczą wystawców lub sprzedawców napojów alkoholowych. Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że wśród nich znajdują się również ci nieuczciwi, którzy wykorzystując brak wiedzy, a często naiwność uczestników imprezy, oferują do sprzedaży bimber i inne nielegalne napoje alkoholowe.

W Polsce produkcja, posiadanie i obrót bimbrem, jak i napojami alkoholowymi w postaci np. nalewek zawierającymi bimber - jest nielegalna (bez względu na ilość i przeznaczenie).

Istnieje również niebezpieczeństwo oferowania do degustacji, konsumpcji lub sprzedaży „napojów alkoholowych" zawierających szkodliwy dla zdrowia skażony alkohol etylowy (tzw. spirytus techniczny), który organoleptycznie jest nieodróżnialny od spirytusu spożywczego, w tym również bimbru. Środowiska przestępcze wykorzystują społeczną akceptację bimbru. Oferując do sprzedaży swój wyrób, który faktycznie zawiera alkohol skażony - zachęcają klienta informując, że np. bimber „pochodzi z własnej, domowej produkcji", że nalewkę „wyprodukowano zalewając owoce z własnego ogródka bimbrem własnej roboty" albo, że „owoce zalano spirytusem kupionym w sklepie", innym sposobem odwrócenia uwagi i czujności klienta jest zapewnienie, że „spirytus pochodzi z gorzelni i jest taki sam, jaki można kupić w sklepie", „spirytus załatwił kolega, który pracuje w gorzelni" itp. W celu podniesienia atrakcyjności oferowanych napojów oraz wzbudzenia zaufania klientów - często nazywają je wyrobami regionalnymi.

Przeczytaj całą informację <tutaj>