Jesteś tutaj: Strona główna / KULTURA / Kalendarz imprez / Konferencja "Narkomania nie zna granic"
Konferencja "Narkomania nie zna granic"

5 Czerwiec 2018 - 6 Czerwiec 2018

Szanowni Państwo,

XXI wiek niesie za sobą wiele zagrożeń związanych z przestępczością zorganizowaną jak również epidemiologią narkomanii. Z wielu powodów zjawiska te w pierwszej kolejności nasilają się w miejscowościach przygranicznych.

Przyczyną wymienionych tendencji są odmienne ustawy, które trójstronnie zderzają się w Bogatyni. Ich projekty opracowywane są przez rządy Polski, Czech i Niemiec, a ich konsekwencje częstokroć w pierwszej kolejności dotykają właśnie mieszkańców pogranicza. Bogatynia, jako symbol aglomeracji usytuowanych na pograniczu nawiązała dialog z Instytucjami Centralnymi z Polski i Czech, który ma na celu znalezienie najlepszych rozwiązań na rzecz ochrony przed łatwym dostępem do narkotyków.

Właśnie z tego powodu Bogatynia stała się miejscem i przestrzenią dla realizacji konferencji "Narkomania Nie Zna Granic". Celem konferencji jest pokazanie i omówienie przyczyn problemu narkomanii w różnych aspektach, a w rezultacie opracowanie rekomendacji w kwestii nowych regulacji sprzedaży leków zawierających prekursory wykorzystywane do produkcji metamfetaminy. Wartym podkreślenia jest, że w Polsce leki z zawartością pseudoefedryny sprzedawane są bez recepty z ograniczeniem do jednego opakowania. W Czechach obowiązuje podobna regulacja, jednak osoba kupująca leki z tej kategorii jest objęta monitoringiem, który polega na podaniu konkretnych danych osobowych do specjalnego rejestru. Te różniące się przepisy dają pole do manewru grupom przestępczym, które handlują prekursorami I kategorii na szeroką skalę. W planach konferencji jest również omówienie wielu aspektów zdrowotnych, które mają związek właśnie z zażywaniem narkotyków. Od zagrożeń psychologicznych, aż do zakażeń wirusem HIV / AIDS. Nasza konferencja z pewnością nie przyniesie natychmiastowych rozwiązań, ale podejmie próbę opracowania najrozsądniejszych dla regionu strategii, które końcowo przyjmą formę rekomendacji.

Opracowane jeszcze w trakcie konferencji rekomendacje zostaną przekazane przedstawicielom Instytucji Centralnym biorącym udział w wydarzeniu.

Cieszy nas fakt, że na dzień dzisiejszy zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli: dr n. med. Piotr Jabłoński – Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, mgr Jindřich Vobořil, Pg.Dip. ředitel Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády České republiky, mgr Paweł Łukasiński - Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej DIA we Wrocławiu, przedstawiciel Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz Pan Jarosław Spyra - Ambasador tytularny, Kierownik Referatu ds. Społecznych i Agencji Wyspecjalizowanych - Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dlatego też serdecznie zapraszam do udziału w międzynarodowej konferencji "Narkomania Nie Zna Granic", która odbędzie się w dniach 5 - 6 czerwca br.

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia
 Andrzej Grzmielewicz

Rejestracja udziału w konferencji oraz szczegółowe informacje  na stronie konferencji: http://konferencja.orpuzaleznien.pl/#intro

program konferencji do pobrania:

« Luty »
pn wt sr cz pt so nd
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3