Jesteś tutaj: Strona główna / KULTURA / Wiadomości kulturalne / 100-lecia Niepodległości w „Izis”
100-lecia Niepodległości w „Izis”

24 Maj 2018

21 maja 2018 r. w siedzibie Bolero Klub Nauczycielski „Izis” zainaugurował obchody 100-lecia Niepodległości Polski. W programie: Józef Piłsudski - nasz bohater narodowy w poezji i epizodach, ciekawostkach z życia.

Program artystyczny poświęcony Wielkiemu Polakowi Józefowi Piłsudskiemu przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 z oddziałami gimnazjalnymi pod kierunkiem pani Sylwii Sułkowskiej.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Elżbieta Brożek, Dyrektor Biblioteki Publicznej Adam Balcer. Burmistrz, historyk z wykształcenia, nawiązując do wielkości naszego bohatera narodowego podkreślił potrzebę pielęgnowania tożsamości i tradycji narodowych zarówno wśród młodego jak i starszego pokolenia.

Marszałek Józef Piłsudski - patriota, wódz narodu polskiego, wybitny polityk i działacz niepodległościowy, dzięki któremu Polska odzyskała wolność po 123 latach zaborów - takiego znamy go z lekcji historii.

Natomiast na spotkaniu poznaliśmy inną twarz marszałka Piłsudskiego. Miał ogromne poczucie humoru i umiałœśmiać się z siebie samego. Bardzo lubił karykatury na swój temat, zwłaszcza rysowane przez Zdzisława Czermańskiego. Mimo posądzeń o zapędy dyktatorskie, potrafił być wielkoduszny. Za rautami i balami nie przepadał, a w salonach czuł się nieswojo. Jego ulubioną rozrywką było stawianie pasjansów, zwłaszcza piramidy, którą przed wojną zaczęto nawet nazywać "pasjansem Piłsudskiego". Grywał też w szachy. Gościom wpadającym do Milusina (Sulejówka) często proponował partyjkę. Marszałek wspominał nawet kiedyś, że przebywając w więzieniu zrobił sobie szachy z chleba. Musiał je oczywiście starannie ukrywać, bo codziennie były przeprowadzane rewizje. W latach trzydziestych popularnie nazywano go "dziadkiem" - było to trafne określenie, nie tylko z racji szacunku jaki naród - "dzieci" żywił do swojego mądrego opiekuna i wyzwoliciela, ale także z całkiem przyziemnych powodów.

W przygotowanej prezentacji obrazy z życia Józefa Piłsudskiego przeplatały się z pieśniami o wielkim wodzu narodu polskiego. To była ciekawa i interesująca lekcja historii.

Podniosły klimat spotkania podkreślił również wystrój siedziby w barwach narodowych, biało-czerwonych. Panie postarały się również, by ciasto było nie tylko smaczne, ale również w kolorach biało-czerwonych.

Jest to realizacja projektu „Barwy, zapachy i smaki Ojczyzny”, na który środki finansowe pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, Gminy Bogatynia i Starostwa Zgorzeleckiego.

« Maj »
pn wt sr cz pt so nd
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2