Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Aktualności / Co wspólnego z ekologią ma EKO-UNIA?
Co wspólnego z ekologią ma EKO-UNIA?

26 Kwiecień 2018

Od kilku miesięcy Mieszkańcy Miasta i Gminy Bogatynia doświadczają dezinformacji o stanie środowiska i jakości powietrza w naszej gminie. Liczne akcje, głównie kierowane poprzez portale społecznościowe i strony internetowe nie mają nic wspólnego z rzetelną i prawdziwą informacją, która służyłaby dobru bogatynian. Sytuacja ma się wręcz odwrotnie, wszelkie „chochliki” służą manipulacji i partykularnym interesom niektórych osób ściśle powiązanych ze sobą. Wszelkie ataki, czy to na nasze największe zakłady – kopalnię i elektrownię, bądź na Samorząd Bogatyni, poprzez próby skonfliktowania tychże podmiotów są nacechowane kłamstwem, egoizmem i chęcią wyrządzenia jak największej szkody.

Stowarzyszenie ekologiczne EKO-UNIA, które w ostatnim czasie bardzo mocno uaktywniło swoją działalność na obszarze Gminy Bogatynia i powiatu zgorzeleckiego ma w swoim statucie zapisane szczytne cele, ale czy działalność tej organizacji ma przejrzyste podłoże? Działania EKO-UNII, jak podnosiły już nieraz różne środowiska, nie mają nic wspólnego z merytoryczną i służącą naszemu społeczeństwu debatą, a nade wszystko nie służą Mieszkańcom Gminy Bogatynia. Tematyka środowiska naturalnego i związanych z tym zanieczyszczeń jest dziś narzędziem w rękach osób, które nie chcą obiektywnie spojrzeć na problem i go rozwiązać. Przedstawiciele EKO-UNII w ostatnich miesiącach zatrudnili w swoje szeregi mieszkańca Bogatyni, osobę o wątpliwej wiarygodności i reputacji. Dziś stowarzyszenie to próbuje zorganizować konferencję, jednak nie jest to konferencja naukowa. Podnoszenie tematu ekologii i zanieczyszczeń środowiska oraz walki z tymi zagrożeniami to niezwykle ważna i odpowiedzialna gałęź naszego życia, a spłycenie tematu do przysłowiowego „bicia piany” nikomu i niczemu nie służy, patrząc na działania jakie prowadzi EKO-UNIA takie można odnieść wrażenie. Niepełne, szczątkowe i wybiórcze informacje jakimi posługują się przedstawicie tego stowarzyszenia ma na celu walkę z turoszowskim kombinatem. To w konsekwencji może prowadzić do utrudnienia działalności kopalni i elektrowni i niewyobrażalnej straty nie tylko finansowej, ale przede wszystkim społecznej naszego regionu.

Dotychczasowa współpraca pomiędzy Samorządem Bogatyni a Kopalnią Turów i Elektrownią Turów stoi na bardzo wysokim poziomie i skutkuje licznymi sukcesami. Wszelkie próby wciągnięcia Samorządu Bogatyni i turoszowskiego kombinatu w jakikolwiek konflikt są bezprecedensowym, nieuczciwym i haniebnym czynem. Dziś każdy komu na sercu leży dobro i dalszy rozwój Bogatyni powinien powiedzieć stanowcze NIE!!! Tego typu organizacjom, których celem jest tylko i wyłącznie szkodzenie.

Działania Samorządu Bogatyni skierowane na ochronę środowiska czy też eliminację przysłowiowego smogu są od wielu lat zintensyfikowane. Dotacje do paneli słonecznych czy ekologicznych źródeł energii cieplnej to tylko część działań prowadzonych przez Gminę Bogatynia. Największym sukcesem samorządu w trosce o powietrze w Bogatyni jest systematyczne uciepłownianie miasta.

Spotkanie EKO-UNII, nazwane konferencją, powinno zmobilizować wszystkich bogatynian, ażeby przeciwstawić się tego typu praktykom szkalowania naszego regionu, szkalowania Kopalni Turów i Elektrowni Turów oraz Samorządu Bogatyni, a co za tym idzie szkalowania każdego z Mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia.

Tym samym Samorząd Bogatyni odcina się od spotkania organizowanego przez stowarzyszenie EKO-UNIA i mimo zaproszenia nie weźmie udziału w tych działaniach.