Jesteś tutaj: Strona główna / KULTURA / Kalendarz imprez / e-Senior (65+)
e-Senior (65+)

26 Luty 2018 - 1 Kwiecień 2018

Fundacja Partycypacji Społecznej zaprasza do udziału w projekcie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 (działanie 3.1 PO PC: E-Senior 65+) Od stycznia 2018 roku realizujemy w województwie dolnośląskim projekt „e-Senior”.

Celem projektu jest aktywizacja osób powyżej 65 roku życia w obszarze kompetencji cyfrowych poprzez działania szkoleniowe oraz animacyjne (nie ma górnej granicy wieku uczestnika). Efektem realizacji projektów ma być włączenie seniorów w budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce, rozwój funkcjonalnych kompetencji cyfrowych i umiejętności korzystania z IT w codziennym życiu.
Działania projektowe zaplanowano na 3 lata. Szkolenia kompetencji cyfrowych seniorów rozpoczną się już w pierwszym kwartale 2018 roku. Wsparcie zaplanowano dla seniorów wyłącznie z gmin, które wcześniej zadeklarowały udział w projekcie. Społeczność lokalna w Państwa gminie ma zatem niepowtarzalną okazję uczestniczenia w innowacyjnym projekcie edukacyjno-aktywizacyjnym.

W projekcie zaplanowano różne działania z seniorami:

I. SZKOLENIA KOMPETENCJI CYFROWYCH

1. poziom podstawowy  - dostosowane do potrzeb i możliwości seniorów (tematyka, czas i atmosfera zajęć), realizowane są w dwóch wersjach:

- szkolenia standardowe - 60 godzin zajęć dla osób, które posiadają minimalne doświadczenie w obsłudze komputera i Internetu

- szkolenia rozszerzone - 90 godzin zajęć dla osób, które nie posiadają doświadczenia w komunikacji on-line i w pracy z komputerem oraz z uwagi na stan zdrowia, niepełnosprawność, wymagają dłuższego wsparcia

2. poziom zaawansowany  - 30 godzin dodatkowych szkoleń tematycznych dla osób, które będą chciały pogłębić podstawowe kompetencje cyfrowe (np. w zakresie fotografii cyfrowej, blogosfery, finansów online itp.)

 

II. PROJEKTY ANIMACYJNE

 - grupowe działania aktywizujące seniorów w społeczności lokalnej z wykorzystaniem funkcjonalnych kompetencji cyfrowych i narzędzi IT (np. tworzenie grup dyskusyjnych i hobbistycznych online, klubów książki, miłośników filmu, sztuki, fotografii czy też turystyki, kultury i historii lokalnej, tworzenie stron/blogów przez pasjonatów itp.)

Każdy z uczestników otrzyma kilkumiesięczne wsparcie w projekcie. Szkolenia będą prowadzone z wykorzystaniem mobilnych pracowni komputerowych i tabletów. Senior, który będzie obecny na zajęciach po zakończeniu szkolenia otrzyma tablet na własność. Sprzęt teleinformatyczny zakupiony na potrzeby realizacji projektu zostanie przekazany gminom, w których wzięła udział największa liczba uczestników.

Szkolenia umożliwiają każdemu uczestnikowi projektu nabycie bardzo praktycznych umiejętności obsługi Internetu, komputera, telefonu, tabletu i innych urządzeń IT, kształtować kompetencje pomocne w życiu codziennym seniora (komunikacja online; e-usługi, w tym zakupy i bankowość online, usługi medyczne, e-administracja i wiele innych).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt będzie realizowany w Bibliotece Publicznej w Bogatyni od kwietnia 2018 r.

Kontakt:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni
Oddział dla Dzieci i Młodzieży
tel. 75 773 23 42 wew. 107
e-mail: bibliotekabogatynia@gmail.com
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

« Luty »
pn wt sr cz pt so nd
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3