Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Aktualności / Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości

14 Listopad 2017

11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości. Dzień upamiętniający powrót Polski na mapy świata po 123 latach zaborów. Data symboliczna i bardzo znacząca dla historii naszego kraju. 

W Gminie Bogatynia ten dzień obchodzony jest w sposób bardzo szczególny. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny, która odbyła się w parafii pod wyzwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni. Podczas nabożeństwa zebrani wysłuchali homilii nawiązującej zarówno do historycznych jak i duchowych aspektów tego święta, którą wygłosił Ksiądz Dziekan Jan Żak.

Po mszy odbył się uroczysty przemarsz ulicami Miasta, w którym wzięli udział samorządowcy, poczty sztandarowe, stowarzyszenia i organizacje oraz przede wszystkim mieszkańcy Miasta i Gminy Bogatynia.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem Narodowego Święta Niepodległości było złożenie kwiatów w Parku Jana Pawła II.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Uroczysta akademia prowadzona przez Sekretarz Gminy Aleksandrę Tobiasz przepełniona była wzruszającymi pieśniami oraz przemówieniami. Burmistrz Andrzej Grzmielewicz mówił o wartościach i pamięci dla tych którzy 99 lat temu dali Polsce wolność. Prezes PGE GiEK S.A. Sławomir Zawada odczytał list Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego skierowany do Burmistrza i Mieszkańców Bogatyni. Głos podczas Akademii zabrali również Ryszard Leparowski ze Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Zofia Kulikowska - Prezes Związku Sybiraków koło w Bogatyni oraz Anna Ksykiewicz - Przewodnicząca Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, koło w Bogatyni. Podczas Akademii za zasługi dla Związku Kombatantów odznaczono Monikę Oleksak zastępcę Burmistrza ds. Polityki Regionalnej oraz Jerzego Wiśniewskiego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.

Bogatyńska artystka Anna Naruszewicz na 99 rocznicę odzyskania niepodległości namalowała obraz Józefa Piłsudskiego i przekazała go na ręce Burmistrza Andrzeja Grzmielewicza.

Uroczystość uświetnili artyści: chór ze Szkoły w Działoszynie oraz Dyrektor BOK Bożena Mazowiecka.

Jak jest to już tradycją przybyli na uroczystości Sybiracy, Kombatanci oraz Represjonowani otrzymali od Burmistrza symboliczne upominki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz materiału wideo.

fot. Remigiusz Naruszewicz