Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Aktualności / Odsłonięcie pomnika w Sieniawce
Odsłonięcie pomnika w Sieniawce

16 Październik 2017

W piątek, 13 października w Sieniawce odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary terroru hitlerowskiego. Historia tego miejsca sięga 1937 roku, kiedy to podjęto decyzję o budowie koszar dla piechoty i kawalerii. Budynki w 1941 roku zajęto na potrzeby obozu pracy. W 1943 roku koszarami zainteresowały się zakłady Junkers z Dessau gdzie postanowiono rozbudować istniejące budynki. W 1944 rozpoczęto tutaj produkcję silników i podzespołów do samolotów.

W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli zaproszeni goście wśród których byli między innymi: Burmistrz Miasta i Gminy Andrzej Grzmielewicz, Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, Zastępca Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu dr Katarzyna Pawlak-Weiss, czy też Profesor Andrzej Kulig, który jest synem lekarza ratującego więźniów byłego obozu w Sieniawce.

Inicjatorami budowy pomnika ofiar w Sieniawce, była Łużycka Grupa Poszukiwawcza z jej przewodniczącym Janem Witkiem na czele. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło poprzez symboliczne przecięcie wstęgi. Następnie złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod pomnikiem. Ostatnim elementem uroczystości było wkopanie symbolicznych dębów. Dęby te są żywym pomnikiem upamiętniającym wszystkie ofiary obozu w Kleinschonau.

Obiekt w Sieniawce został owiany legendą. Głównym motywem niesamowitych opowieści są podziemia jakie miały znajdować się na terenie obozu. Łużycka Grupa Poszukiwawcza zapewnia, że nadal będzie bardzo intensywnie pracowała, aby wyjaśnić to – co do tej pory niewyjaśnione. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz materiału wideo.