Jesteś tutaj: Strona główna / KULTURA / Wiadomości kulturalne / Dożynki Gminne
Dożynki Gminne

3 Październik 2017

Dożynki, czyli Święto Plonów to ludowe uroczystości połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W naszej gminie rolnicy również dziękowali za dary ziemi. W sobotę 30 września w Multifunkcjonalnym Centrum Trójstyku odbyły się coroczne Dożynki Gminne. Uroczystość rozpoczęła się polową mszą świętą, po której starostowie dożynek przekazali na ręce gospodarza – burmistrza Andrzeja Grzmielewicza - bochen chleba wypieczony z ziaren tegorocznych zbóż.

 

Tradycyjnie już w naszej gminie, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Święta Plonów, odbyła się prezentacja przywiezionych przez przedstawicieli poszczególnych sołectw wieńców dożynkowych oraz okazów z pola, sadu i ogrodu, które stanęły do konkursu. Wśród wieńców komisja konkursowa jako najlepszy wskazała ten wykonany przez Sołectwo Posada.

Burmistrz Andrzej Grzmielewicz w swoim wystąpieniu dziękował rolnikom za trud i wysiłek wkładany w prace na roli.

Wśród zaproszonych gości była także Urszula Ciupak – Starosta Zgorzelecki, która również składała najserdeczniejsze życzenia wszystkim rolnikom.  

Ważnym momentem spotkania rolników było wręczenie odznaczeń i medali. Wśród wyróżnionych znaleźli się Burmistrz Andrzej Grzmielewicz, Janusz Szwabo oraz Zbigniew Chorągwicki.

Miłym akcentem uroczystości dożynkowych było także uhonorowanie tych, którzy przez cały rok bardzo ciężko pracują na tak owocne plony. Podziękowania i gratulacje od burmistrza Andrzeja Grzmielewicza otrzymało wielu rolników z terenu Miasta i Gminy Bogatynia.

Dożynki Gminne nie mogły odbyć się również bez części artystycznej. Tę uświetniły występy zespołów Rozmaryn oraz Działoszynianie.

Dożynki Gminne zakończyły się wspólną zabawą do białego rana przy akompaniamencie zespołu, który grając największe przeboje zachęcał do wspólnej zabawy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz materiału wideo.

 

 

 

 

 

« Październik »
pn wt sr cz pt so nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 32 1 2 3