Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Edukacja / Aktualności / Bogatyńscy krajoznawcy ponownie w czołówce Polski
Bogatyńscy krajoznawcy ponownie w czołówce Polski

13 Czerwiec 2017

W dniach od 8 do 11 czerwca 2017 roku, w Ustrzykach Dolnych w województwie podkarpackim, odbył się Finał Centralny XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego PTTK. 

Każde z szesnastu województw reprezentowane było przez zwycięskie drużyny eliminacji wojewódzkich, w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Województwo dolnośląskie, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, reprezentowane było przez trzyosobową bogatyńską drużynę MKKT „Tramp”. W ramach finału rozegrane zostały konkurencje:

- test wiedzy, który obejmował: 25 pytań krajoznawczych dotyczących wiedzy o Polsce, 25 pytań dotyczących wiedzy o województwie podkarpackim, 20 pytań turystycznych, 10 pytań topograficznych, 10 pytań związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, 10 pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy;

- samarytanka, czyli praktyczna umiejętność udzielania pierwszej pomocy i korzystania z zawartości apteczki;

- turystyczne ABC, czyli  sprawdzian umiejętności przydatnych turyście: planowanie wycieczki turystyki kwalifikowanej, znajomość piosenek turystycznych, rozpoznawanie atrakcji turystycznych województwa podkarpackiego oraz gra azymutowa, polegająca na odnalezieniu w terenie punktów na podstawie podanych azymutów i określenie odległości, w jakiej znajdują się one od miejsca startu;

- turystyczny marsz na orientację;

- turystyczny rower (pokonanie toru przeszkód);

- ocena odznak i uprawnień turystycznych.

Nasi reprezentanci odnieśli spektakularny sukces w konkurencji marsze na orientację, w których okazali się Mistrzami Polski. Najlepiej również pokonali rowerowy tor przeszkód oraz uzyskali maksymalną notę z posiadanych odznak i uprawnień turystycznych. O kolejności miejsc decydowała suma punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach. 

W końcowej klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych, drużyna MKKT „Tramp” Bogatynia w składzie: Amanda Kleinschmidt, Oskar Adamski i Michał Leński, zdobyła III miejsce.

Opiekunkami drużyny były: Katarzyna Krawczenko (PG1) i Aneta Dziurdź (PG2).

Sukces naszej młodzieży nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc i wsparcie wielu osób  i instytucji. Dziękujemy Panu Burmistrzowi Andrzejowi Grzmielewiczowi  za sfinansowanie transportu i materiały promocyjne, a wszystkim naszym sympatykom za dopingowanie i życzliwe słowa.

Relacja z turnieju: Aneta Dziurdź i Katarzyna Krawczenko