Jesteś tutaj: Strona główna / KULTURA / Wiadomości kulturalne / Dzień Otwartych Domów Przysłupowych w Bogatyni
Dzień Otwartych Domów Przysłupowych w Bogatyni

2 Czerwiec 2017

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych jest największym wydarzeniem na trójstyku Polski, Czech i Niemiec obchodzonym od 12 lat, zawsze w ostatnią niedzielę maja. Tego dnia bohaterami nie są ludzie, lecz stare drewniane domy, które pozostają niemymi świadkami historycznych przemian dokonywanych w środku Europy.

To wydarzenie jest doskonałą okazją do przyjrzenia się z bliska jak doszło do połączenia dwóch kultur budowlanych. To tu na Łużycach słowiańskie parterowe domki, zostały „otulone” na zewnątrz słupami i nadbudowane piętrem, wzniesionym w technice konstrukcji ryglowej wypełnionej słomą i gliną - techniką przybyłą z Frankonii.

W dniu 28 maja stowarzyszenie Bractwo Ziemi Bogatyńskiej uczciło ten dzień przygotowując na placu Dworca Historii w Bogatyni program dla dzieci i mieszkańców Bogatyni. I tak o godzinie 11.00 odbyło się uroczyste otwarcie dokonane przez panią Burmistrz Monikę Oleksak.

Z tej też okazji nasi przyjaciele z zagranicy przekazali nam jedno z pierwszych krosien do tkania ręcznego, pochodzące z osiemnastego wieku a pan Horst Pinkau, znany grafik domów przysłupowych, dostarczył nam zestaw materiałów historycznych dotyczących Bogatyni i Opolna

Zdroju, które to przekazała nam małżonka zmarłego naszego przyjaciela i członka honorowego Bractwa Ziemi Bogatyńskiej śp. Piotra Palma.

W programie wzięły udział zespoły wokalne: zespół dziecięcy ze Szkoły Podstawowej Nr 1, zespół „Yamayka ” z Bogatyńskiego Ośrodka Kultury, zespół "Bogatynianki" oraz zespół wokalny "Jubilaci".

W tym wyjątkowym święcie wzięły również udział:  Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Bogatyni z tajemniczą paczką, Dom Pomocy Społecznej "Jędrek" w Opolnie Zdroju, Powiatowy Ośrodek Wsparcia w Opolnie Zdroju, Koło Gospodyń Wiejskich z Markocic.

Stowarzyszenie Plastyków "Krecha" przeprowadziło dla naszych milusińskich konkurs malowania domów przysłupowych, natomiast wszyscy uczestnicy mieli okazję, popisać się przy wspólnym malowaniu domu przysłupowego.

Mieliśmy też niesamowitą okazję do spotkania z lokalnym artystą kaligrafii panem Adamem Kusiakiem, podczas którego każdy mógł wypróbować własne zdolności pisania kaligraficznego.

Uroczystość zakończyła się przy przecudnej pogodzie wręczeniem nagród dzieciom a organizatorom podziękowań za mozolny wkład pracy przy organizacji Dnia Otwartych Domów Przysłupowych w Bogatyni.

Bractwo Ziemi Bogatyńskiej

 

 

« Czerwiec »
pn wt sr cz pt so nd
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1