Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Związek Miast / XV Europejski Odpust Kopaczów - Oldřichov
XV Europejski Odpust Kopaczów - Oldřichov

11 Październik 2016

1 października 2016 roku w Kopaczowie odbył się już po raz 15 Europejski Odpust Kopaczów - Oldřichov. W tym dniu mieszkańcy Polski, Czech i Niemiec spotkali się by wspólnie wspominać i planować przyszłość. Jak podkreślali goście, to niezwykłe miejsce, jakim jest styk trzech granic, od wielu już lat jednoczy przygraniczną społeczność.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od powitania na moście granicznym i przejściu pod "Pomnik Przestrogi" , gdzie podczas przemówień padło wiele ważnych słów.

W dalszej części burmistrzowie zasadzili drzewo, które jest kolejnym symbolem jedności i bliskości tych trzech społeczeństw. Przedstawiciele Międzynarodowego Parlamentu Dziecięco-Młodzieżowego "Nysa" rokrocznie aktywnie uczestniczą w uroczystościach. W tym roku dzięki ich wspólnej pracy park wzbogacił się o kolejną tablicę informacyjną oraz "ławeczkę sąsiedzką", będącą symbolem wspólnych relacji i integracji przygranicznej społeczności.

Tradycyjnie podczas odpustu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, odprawione przez duchownych z Polski Czech i Niemiec. Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli okazję do kolejnego wspólnego biesiadowania.