Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Związek Miast / II Międzynarodowa Konferencja w Regionie Trójstyku
II Międzynarodowa Konferencja w Regionie Trójstyku

24 Kwiecień 2015

Dnia 20.04.2015r. w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Młodzieży z Międzynarodowego Parlamentu Dziecięco – Młodzieżowego „NYSA” pn. „ Bezpieczeństwo w Regionie Trójstyku”. 

Organizatorem Konferencji byli uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni i opiekunowie MPDM „NYSA” – pani Anna Olejarz i pani Anna Borukało we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Bogatynia. Spotkanie poprowadzili uczniowie: Julia Stachyra i Bartłomiej Mogilnicki.

W Konferencji wzięli udział  uczniowie z Bogatyni, Hradka i Zittau oraz zaproszeni goście: Z – ca Burmistrza ds. Polityki Regionalnej - pan Jerzy Stachyra,  Naczelnik Wydziału ds.Współpracy Regionalnej i Transgranicznej – pani Iwona Czajkowska, Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika – pani Elżbieta Brożek, poseł Parlamentu Saksońskiego – pan Stephan Mayer, Naczelnik Wydziału ds. Dzieci, Młodzieży, Szkoły i Sportu w Zittau– pan Volker Beer, Komendant Komisariatu Policji – nadkom. Tomasz Rogulski, przedstawiciel Policji w Bogatyni – pan Michał Hasiuk, Kierownik Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w Bogatyni – pan Tomasz Kucharski wraz ze współpracownikami, Ochotnicza Straż Pożarna z terenu Miasta i Gminy Bogatynia.

Młodzi Parlamentarzyści z Bogatyni, Zittau i Hradka przedstawili prezentacje multimedialne i omówili tematykę bezpieczeństwa w swoich miastach z uwzględnieniem najważniejszych służb i instytucji, numerów alarmowych w każdym z trzech krajów oraz występujących problemów z bezpieczeństwem. Po zakończeniu prezentacji odbył się krótki koncert młodego wokalisty – Wojtka Olejarza, który swoim występem zachwycił międzynarodową publiczność i w podziękowaniu otrzymał gorące brawa.

Podczas Konferencji młodzież miała możliwość doskonalić umiejętność wykonywania Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej na fantomach ćwiczeniowych pod okiem fachowców z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Ochotniczej Straży Pożarnej. Uczestnicy chętnie brali udział w ćwiczeniach, zwłaszcza goście z Czech i Niemiec. Następnie wszyscy przenieśli się do Parku Preibischa, gdzie odbył się wspaniały pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez GCZK i OSP w Bogatyni z wykorzystaniem sprzętu ratowniczego i zainscenizowaniem krótkich scenek sytuacyjnych. Strażacy z OSP zaprezentowali gościom wyposażenie wozu strażackiego oraz krótki pokaz. Gościom towarzyszył także pies – ratownik, należący do OSP Bogatynia, który czuwał nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników i swoją obecnością wzbudzał duże zainteresowanie.

Policjanci z Bogatyni i Zgorzelca również zaprezentowali swoje pojazdy i ich wyposażenie. Młodzież z Czech  i  Niemiec miała możliwość uzyskania informacji o codziennej pracy polskich policjantów.

II Międzynarodowa Konferencja Młodzieży zakończyła się wspólnym poczęstunkiem, przy którym goście w doskonałych humorach dzielili się wrażeniami i planowali kolejną Konferencję, która odbędzie się u naszych sąsiadów w Hradku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.