Jesteś tutaj: Strona główna / BOGATYNIA / Związek Miast / XXI Międzynarodowy Przegląd Zespołów Kolędniczych i Śpiewaczych
XXI Międzynarodowy Przegląd Zespołów Kolędniczych i Śpiewaczych

2 Luty 2015

W sobotę, 31 stycznia 2015 r. w Multifunkcyjnym Centrum Trójstyku w Bogatyni odbył się XXI Przegląd Zespołów Kolędniczych i Śpiewaczych „Kolęda 2015” – Konkurs Tradycji.

Obrzęd wigilijny i zwyczaj kolędowania są symbolami niecodziennego pojednania z członkami rodziny, społecznością, światem zwierząt i całą naturą. Inicjatywa Bogatyńskiego Ośrodka Kultury stanowi ważne przypomnienie o znaczeniu tradycji w naszym życiu. Uczestnicy Konkursu przedstawili bogactwo i różnorodność form zwyczajów i obrzędów okresu Świąt Bożego Narodzenia oraz czasu zapustów, czyli karnawału. Konkursowe prezentacje widowisk kolędniczych i obrzędowych, pieśni kolędowych i pastorałek, a także zwyczajowych oracji z życzeniami zakończone zostały gościnnym występem Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich POJANA z Piławy Dolnej. Pielęgnujmy to, co najcenniejsze, to, co inne, odrębne. To właśnie te różnice są swoistego rodzaju skarbnicą darów, z której możemy czerpać satysfakcję i dumę. Zgromadzona publiczność wyjątkowo gorąco powitała zespoły uczestniczące w „Kolędnikach”, dzięki którym impreza nabrała szczególnej barwy, tradycyjnego uroku i ciepła. Wyniki części konkursowej znajdą Państwo na stronie www.bok.art.pl.

Organizator: Bogatyński Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Silne Kobiety Bogatyni.

Współorganizator: Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni, KGW Markocice.

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz.

Patronat medialny: Nowiny Jeleniogórskie.

XXI Jubileuszowy Międzynarodowy Przegląd Zespołów Kolędniczych i Śpiewaczych „KOLĘDA 2015” - Konkurs Tradycji był współfinansowany ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie za rok!

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo oraz foto.

Foto - Krzysztof Kasprzyk