Jesteś tutaj: Strona główna / OCHRONA ŚRODOWISKA / Aktualności
Spotkanie informacyjne - 14 września

3 Wrzesień 2018

W dniu 14 września 2018 r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbędzie się spotkanie z mieszkańcami gminy w ramach Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze", którego koordynatorem jest Departament Edukacji i komunikacji Ministerstwa Środowiska. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się m.in. czym palić w domowych piecach, by nie szkodzić środowisku, a także w jaki sposób uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu bądź na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego.

Uchwała antysmogowa - zmiany w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw

23 Sierpień 2018

Na terenie województwa dolnośląskiego zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych (kotłów, pieców i kominków) w związku z przyjęciem przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego w dniu 30 listopada 2017 r. uchwał w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Kominikat w sprawie cerkarii w jeziorze Berzdorfer See

5 Lipiec 2018

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgorzelcu publikuje na swojej stronie kominikat w sprawie cerkarii w jeziorze Berzdorfer See wydany przez Powiatowy Wydział Zdrowia w Görlitz.

Wspólny System Segregacji Odpadów

22 Czerwiec 2018

NOWE ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW
Od 1 stycznia 2018 roku Gmina wprowadza nowy system segregacji odpadów komunalnych, do którego zostaliśmy zobowiązani Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 poz. 19).

Nowy harmonogram odbioru odpadów na rok 2018

6 Czerwiec 2018

Poniżej przedstawiamy aktualny harmonogram odbioru odpadów na rok 2018 oraz przypominamy nowe zasady segregacji odpadów.

Odpady wielkogabarytowe - informacja

29 Styczeń 2018

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska z dnia 29 grudnia 2016r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, zmienia się lokalizacja ustawienia pojemników do segregacji odpadów komunalnych(gniazda). W związku z powyższym do czasu opracowania nowego systemu, nie będą odbierane odpady wielkogabarytowe.

Zmiana lokalizacji pojemników do segregacji odpadów komunalnych (dzwonów)

10 Styczeń 2018

W związku ze zmianą lokalizacji pojemników do segregacji odpadów komunalnych przedstawiamy wykaz nowych miejsc ich ustawienia.

Kto rozpoznaje psa na fotografii?

29 Listopad 2016

Szukamy właściciela psa. Czy ktoś z Państwa rozpoznaje pieska?

Spotkanie konsultacyjno-informacyjne

22 Listopad 2016

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia zaprasza serdecznie na spotkanie konsultacyjno-informacyjne, na którym zostaną omówione założenia przedstawionego poniżej programu. Spotkanie odbędzie się 25 listopada 2016 (piątek) o godz. 16.00 w kawiarni ATENA w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

Informacja dla osób opiekujących się wolno żyjącymi kotami

10 Listopad 2016

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia informuje, że w dniach od 28.10.2016 r. do 28.11.2016 r. wydawana będzie karma Opiekunom wolno żyjących kotów w obszarze gminy Bogatynia zgodnie z § 7 Uchwały Nr XXXI/237/16 z dnia 29.03.2016 r. w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt z terenu Gminy Bogatynia na 2016 rok.

Gdzie zgłaszać sprawy dotyczące zwierząt

9 Listopad 2016

Gdzie zgłaszać wszelkie sprawy odnoszące się zwierząt: chorych, rannych lub martwych w wyniku kolizji drogowych, gdy zaginą, opuszczonych, porzuconych, wałęsających się luzem, zbiegłych gospodarskich?

Listy dla Ziemi

7 Czerwiec 2016

Trwa Konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi, jest on częścią ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielska-Białej.  123 prace, na które można głosować, zostało wybranych spośród setek nadesłanych listów napisanych w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach w całym kraju. 

Listy dla Ziemi

18 Kwiecień 2016

Miasto i Gmina Bogatynia po raz trzeci znalazła się na liście uczestników ogólnopolskiej akcji proekologicznej pn. pisanie Listów dla Ziemi. Edukacyjna akcja pod patronatem Ministerstwa Środowiska została zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielska-Białej w 2013 roku. Program jest dedykowany przedszkolakom, uczniom ze szkół podstawowych i gimnazjum.

Wypuszczenie zajęcy

16 Grudzień 2015

We wtorek 15 grudnia gmina Bogatynia została zasilona w zające. Zwierzęta zostały wypuszczone na terenie hałdy w okolicach Zatonia oraz na terenie Jasnej Góry. Zające przyjechały z hodowli z okolic Polanicy Zdroju. Zasileniem terenu zajęli się przedstawiciele Bogatyńskiego Koła Łowieckiego „Diana”.

Uwaga! Polowanie na dziki

30 Wrzesień 2015

Koło Łowieckie DIANA informuje, że z uwagi na informacje o pojawieniu się dzików na przedmieściach miasta Bogatyni (ścieżka pieszo rowerowa), w dniu 3 października 2015 r. (sobota), na terenie obwodu łowieckiego 200 zostanie przeprowadzone zbiorowe polowanie. Miejsce polowania obejmie również okolice Zalewu, łąki i pola znajdujące się w pobliżu ścieżki pieszo rowerowej.

Do właścicieli zwierząt

3 Lipiec 2015

W związku z informacjami o prognozowanych upałach na terenie powiatu przypominamy o obowiązku zapewnienia przez właścicieli lub opiekunów zwierząt stałego dostępu do wody zarówno zwierzętom gospodarskim jak i domowym.

Nie dotykaj zwierzyny

17 Kwiecień 2015

Potulny i łasy zwykle na pieszczoty Mruczek pogryzł Panią w Bogatyni. Kot jest zwierzęciem wolnożyjącym, przebywa w okolicach myjni samochodowej przy ul. Zygmuntowskiej w Bogatyni, dokarmiają go mieszkańcy, jest zadbany. Na prośbę sanepidu i Powiatowego Lekarza Weterynarii zwierzę przewieziono do Punktu Czasowego Przechowywania Zwierząt na 2-tygodniową obserwacją w kierunku wścieklizny.

Zgłoś potrącenie

17 Kwiecień 2015

Pamiętajmy o zgłaszaniu faktu potrąconych zwierząt nawet, jeżeli to my byliśmy sprawcami wypadku! Kilkanaście minut może wystarczyć, aby uratować życie rannemu zwierzęciu.

Listy dla Ziemi

15 Styczeń 2015

Z końcem 2014 r. zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Fundację Ekologiczną „Arka” z Bielska-Białej. W konkursie wzięło udział prawie 50 tysięcy uczniów z całego kraju.

Zmiana godzin otwarcia PSZOK

8 Styczeń 2015

Z końcem 2014 r. zmieniły się godziny otwarcia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Zgorzeleckiej w Bogatyni, wraz ze zwiększeniem zakresu przyjmowanych odpadów segregowanych bez limitu.